Gwarancja wysokiego poziom kształcenia i nowe specjalności na MFI

Dział: Lublin

Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie realizowany jest projekt unijny, dzięki któremu zostaną wprowadzone nowe atrakcyjne specjalności, takie jak: energetyka jądrowa, biomatematyka, informatyka medyczna, telemedycyna i grafika komputerowa.

Interdyscyplinarny Wydział wzbogaca swoją ofertę i modernizuje bazę dydaktyczną na miarę XXI wieku.  To szansa dla studentów na poszerzenie swoich horyzontów i zdobycie pożytecznej na rynku pracy wiedzy specjalistycznej.

Głównym celem projektu „Programowa i strukturalna reforma systemu kształcenia na Wydziale Mat-Fiz-Inf” jest podniesienie potencjału dydaktycznego poprzez unowocześnienie oferty edukacyjnej i ścisłe dostosowanie jej do potrzeb rynku pracy i społeczeństwa opartego na wiedzy - wyjaśnia kierownik merytoryczny projektu dr hab. Bożena Jasińska, z-ca dyrektora Instytutu Fizyki. - Sam projekt  jest bardzo szeroki. Jednym z jego założeń jest wprowadzenie nowych specjalności. Gwarancją wysokiego poziomu nauczania będzie cały system szkoleń jakie przygotowaliśmy dla naszej kadry naukowo-dydaktycznej. Podniosą one jej kompetencje i wpłyną na rozwój całego Wydziału MFI.
   
Poza szkoleniami przewidziane są wyjazdy studyjne i kilkumiesięczne staże dla pracowników naukowo-dydaktycznych do ośrodków specjalistycznych w Polsce i za granicą.

Informatyka w medycynie i nie tylko
Informatyka to jeden z najbardziej obleganych kierunków na uniwersytecie i najbardziej dynamiczna dyscyplina naukowa, stąd pomysł poszerzenia oferty studiów. Instytut Informatyki UMCS zdecydował się wprowadzić trzy nowe specjalności: informatykę medyczną, grafikę komputerową i animację oraz systemy mobilne i sieciowe.

Informatyka medyczna to cała sfera obsługi komputerowej stosowanej w systemach ochrony zdrowia, czyli bazy danych, w których są przechowywane elektronicznie informacje  o pacjentach. To także obsługa medycznego sprzętu diagnostycznego, takiego jak rezonans magnetyczny, EKG czy USG – tłumaczy prof. dr hab. Paweł Mikołajczak, dyrektor Instytutu Informatyki.- Opracowanie cyfrowych obrazów medycznych wymaga obsługi specjalisty. Naszym zadaniem jest przygotowanie fachowców, którzy będą współpracowali z lekarzami. Do tego przygotowujemy pracownię biomedyczną, w której będziemy mieli podstawowy sprzęt diagnostyczny.
Atrakcyjną specjalizacją będzie też grafika komputerowa. Jak się okazuje nie jest ona wykorzystywana tylko w reklamie. Aspekty wizualizacji dotyczą też danych np. biznesowych, przemysłowych i różnych zadań symulacyjnych, takich jak przebieg wypadku czy projekt budynku w przestrzeni.
- Będziemy mieli świetnie wyposażone laboratorium, w którym znajdzie się między innymi skafander do przekazywania ruchu kompatybilny z komputerem, aparaty i kamery cyfrowe – podsumowuje prof. Mikołajczak.  

Energetyka jądrowa i optometria
Instytut Fizyki wprowadził koncepcję uruchomienia dodatkowych specjalizacji jak: bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna czy optometria. Studenci, którzy zostali przyjęci na studia drugiego stopnia (magisterskie), otrzymają dodatkowy element kształcenia.
- Optometrysta, to zawód, który zyskuje znaczenie na rynku pracy – przekonuje prof. dr hab. Zbigniew Korczak, dyrektor Instytutu Fizyki. - Tu potrzebna jest wiedza na styku medycyny i fizyki, którą zamierzamy przekazać studentom.
     Instytut Fizyki będzie kształcił studentów nie tylko w zawodach okołomedycznych ale i dla potrzeb energetyki jądrowej, w której wciąż brakuje fachowców. Laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia i pomoce dydaktyczne ale też nawiązano już cenne kontakty. W podjętych działaniach kształcenia kadr dla potrzeb energetyki jądrowej będzie nas wspomagać Polska Grupa Energetyczna,  Ministerstwo Gospodarki – podkreśla dyrektor Zbigniew Korczak. - W ramach projektu mamy zaplanowane staże dla naszej kadry dydaktycznej w specjalistycznych europejskich ośrodkach. Nasi wykładowcy dokształcą się i przekażą zdobytą wiedzę studentom.

Matematyka w epidemiologii i nie tylko…
W tym roku dzięki pozyskanym funduszom unijnym w Instytucie Matematyki został opracowany program specjalności biomatematyka.
Biomatematyka jest nowością. Niewiele jest w Polsce uniwersytetów, które podejmują tego typu specjalizację, my dołączymy do tych najlepszych – podkreśla z satysfakcją dr hab. Wiesława Kaczor, Zakład Dydaktyki Matematyki Wydziału MFI.  -Postaraliśmy się, żeby zajęcia były prowadzone przez najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.
Prof. dr hab. Tadeusz Kuczumow, dyrektor Instytutu Matematyki wyjaśnia: - Biomatematyka wiąże się nie tylko z  modelowaniem procesów biologicznych ale też zjawisk badanych przez medycynę, weterynarię, epidemiologię, ekologię, psychologię i socjologię. Matematycy współpracują np. z biologami i medykami, ponieważ pojawiają się wciąż nowe problemy związane z biomedycznymi danymi eksperymentalnymi. Wspólnie z nimi typują hipotetyczny mechanizm zjawiska i za pomocą modelu matematycznego opracowują wnioski jego dotyczące.  Pozwala to lepiej zrozumieć  mechanizm i dynamikę zjawiska oraz wyłowić najbardziej istotne przyczyny jego powstawania.


Wydział MFI idzie z duchem czasu
Pojawiają się głosy, że system kształcenia w Polsce jest bardzo akademicki i nie przygotowuje absolwentów do zawodu i funkcjonowania na rynku pracy. Projekt „Programowa i strukturalna reforma systemu kształcenia na Wydziale Mat-Fiz-Inf” ma za zadanie zmienić wizerunek uczelni odizolowanej od praw rynku i gospodarki, jakie obowiązują w naszym demokratycznym społeczeństwie.
Na skutek odkryć w dziedzinach nauk ścisłych świat się zmienia i następuje postęp cywilizacji. Tak naprawdę za to, że powstały komputery, telefony komórkowe, sieci bezprzewodowe, itd. odpowiadają naukowcy. Świat wymusza, żeby człowiek kończący studia był fachowcem, w jakiejś dziedzinie stąd nasze działania – podsumowuje dr hab. Bożena Jasińska, z-ca dyrektora Instytutu Fizyki.
Joanna Biegalska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


ostatnia zmiana: 2010-05-20
Komentarze
Polityka Prywatności