Blisko 120 osób z 23 krajów weźmie udział w zajęciach Szkoły Letniej Kultury i Języka Polskiego, organizowanych po raz 37 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Obcokrajowcy będą się uczyć języka polskiego i poznawać polską kulturę. Letnie programy językowe rozpoczęły się 5 lipca i potrwają do końca sierpnia.
Codziennie, poza zajęciami z języka polskiego, odbywa się także wykład wygłaszany najpierw po angielsku, a później po polsku. Słuchacze poznają m.in. kulturę i sztukę współczesnej Polski, jej historię i miejsce w Europie, ekonomiczne uwarunkowania zmian społecznych w Polsce, historię Żydów w Polsce, tradycje tolerancji i pluralizmu religijnego w Polsce oraz myśl Jana Pawła II.
Organizatorzy zaplanowali także wycieczki do Kazimierza, Krakowa, Warszawy, Zamościa i Białowieży.
Najwięcej osób przyjeżdża z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Kanady. W zajęciach będą uczestniczyć słuchacze z prestiżowych środowisk akademickich, m.in. Yale University, Harvard University, Stanford University, Columbia University, Princeton University, North Carolina State University.
Jak podkreśla Cezary Ruta, mimo dużej konkurencji na rynku, Szkoła Letnia Kultury i Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II cieszy się zainteresowaniem słuchaczy.
"Atutem naszej szkoły jest przede wszystkim profesjonalny zespół nauczycieli, co roku uzupełniany o nowe osoby, bogata oferta programowa dostosowana do różnych oczekiwań słuchaczy, sprawdzone i ciągle unowocześniane metody nauczania, unikalne wykłady wygłaszane przez wybitnych specjalistów, imprezy towarzyszące, takie jak wycieczki, spektakle, projekcje filmowe, koncerty i spotkania" - przekonuje.
Każdego roku w programach letnich i całorocznych
Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL bierze udział około 200 osób. "U
wielu z nich obraz Polski zostaje ukształtowany poprzez wrażenia z
Lublina. Bardzo często wracają w następnych latach rozwijając kontakty
zawodowe, naukowe i towarzyskie" - dodaje Ruta.
PAP - Nauka w Polsce