Lublin czeka na pasjonatów nauki

Dział: Lublin

Ponad 800 wykładów, pokazów, eksperymentów naukowych czeka na uczestników VII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Impreza, której w tym roku towarzyszy hasło "Nauka przygodą życia", odbędzie się między 18 a 24 września.

Główną atrakcją Festiwalu będzie Piknik Naukowy, który odbędzie się w niedzielę, 19 września. Między 20 a 24 września uczestnicy Festiwalu będą mogli skorzystać z prezentacji przygotowanych przez naukowców z lubelskich uczelni i instytucji naukowych. Elementem Festiwalu będzie również II Kongres Studenckich Kół Naukowych pod nazwą "Tygiel 2010", który odbędzie się 22 i 23 września.

Większość wydarzeń niedzielnego Pikniku Naukowego odbędzie się wokół placu Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas eksperymentów naukowych wszystkie osoby zainteresowane chemią zobaczą jak zabarwia się płomień fajerwerków, przekonają się jak ważne jest mieszanie w procesach chemicznych. Będą mogły samodzielnie określić pH roztworów czy oszacować twardość wody. Dowiedzą się również co drzemie w miodzie, co się kryje w bryłce gleby, do czego można "namówić" ultradźwięki i jak bardzo zróżnicowany jest świat owadów.

Z kolei "Tygiel 2010" to największa studencka impreza naukowa w województwie lubelskim - czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Członkowie studenckich kół naukowych podczas 2 dni obrad i spotkań naukowych będą mogli zaprezentować swoje naukowe zainteresowania, działalność naukową i dorobek kół naukowych, których są członkami.

Głównym organizatorem i koordynatorem prac wszystkich uczelni wyższych i instytucji biorących udział w Festiwalu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Wśród 25 organizatorów Festiwalu znaleźli się m.in. Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

"Nauka zwykle stanowi świat zamknięty dla przeciętnego człowieka świat eksperymentów i analiz, zawiłych teorii i dziwnego języka, świat niezwykłych technologii i badań cząstek elementarnych" - zauważa rektor Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie prof. Andrzej Dąbrowski.

Zaznacza, że ten tajemniczy świat jest napędem cywilizacji i ma wpływ na życie każdego mieszkańca Ziemi.

"Pragniemy uchylić drzwi uczelni, instytutów, muzeów i pozwolić podejrzeć co skrywają laboratoria, nad jakimi problemami łamią głowę nasi uczeni, przed jakimi pytaniami i wyzwaniami stoi współczesna kultura i cywilizacja" - dodaje rektor UMCS.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęli m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Barbara Kudrycka; rektor UMCS - prof. Andrzej Dąbrowski; rektor KUL - ks. prof. Stanisław Wilk.

Festiwalowe wydarzenia są bezpłatne, ale na część z nich obowiązują wcześniejsze zapisy.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-09-13
Komentarze
Polityka Prywatności