Lublin gospodarzem sympozjum poświęconego prof. Waksmundzkiemu

Dział: Lublin

Prof. dr hab. Andrzejowi Waksmundzkiemu, twórcy Lubelskiej Szkoły Chromatografii, pionierowi w dziedzinie technologii światłowodów będzie poświęcone seminarium, które odbędzie się w dniach 1-2 października w Lublinie.

Spotkanie pt. "Zjawiska Międzyfazowe wczoraj, dziś i jutro" oraz konkurs na najlepszą pracę magisterską z dziedziny zjawisk międzyfazowych i technologii światłowodów organizują: Wydział Chemii Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej w Lublinie, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

3 października mija 100. rocznica urodzin profesora.

"Spotkanie będzie się składało z kilku części - powiedziała PAP prof. Jolanta Narkiewicz-Michałek z Zakładu Chemii Teoretycznej, Wydział Chemii UMCS. - Pierwsza będzie poświęcona wspomnieniom o profesorze Waksmundzkim. Przyjedzie jego rodzina i uczniowie. Druga - osiągnięciom profesora i kontynuacji jego badań. Zostaną zaprezentowane wykłady naukowców, którzy byli związani z profesorem oraz dotyczące współczesnych zjawisk międzyfazowych i chromatografii. Po dwóch dniach sympozjum, 3 października, będzie miało miejsce posiedzenie komisji analizy chromatograficznej i technik pokrewnych Komitetu Chemii Analitycznej PAN."

Prof. Narkiewicz-Michałek przypomina, że profesor Waksmundzki organizował sekcję chemiczną UMCS tuż po wyzwoleniu, rozwijał chromatografię i stworzył Lubelską Szkołę Chromatografii.

Zajmował się też fizykochemią granic faz i był pionierem w dziedzinie technologii światłowodów. Jako świetny dydaktyk wykształcił całe grono wybitnych naukowców. "Profesor wiedział, w kogo zainwestować swój czas - wspomina prof. Narkiewicz-Michałek. - Jego uczniowie mają obecnie powszechne uznanie, są znani na świecie, otrzymują patenty i doktoraty honoris causa. To był człowiek niezwykły, mający swoje zdanie, pasjonat, który do ostatnich dni swego życia przychodził na uczelnię."

W 2000 roku Komisja Analizy Chromatograficznej i Komisja Analizy Powietrza i Gazów Komitetu Chemii Analitycznej PAN ufundowały medal i nagrodę im. prof. dr hab. Andrzeja Waksmundzkiego, która jest przyznawana co roku za wybitne osiągnięcia naukowe.

Zjawiska międzyfazowe zachodzą na styku faz np. ciecz - gaz, ciało stałe - ciecz. Przykładem takiego zjawiska może być np. adsorpcja, która jest wykorzystywana podczas zażywania tabletek z węglem leczniczym przy niestrawności i zatruciach. Węgiel adsorbuje, czyli wiąże substancje drażniące i toksyczne.

Zjawiska międzyfazowe zachodzą np. podczas lakierowania samochodu. Od tego, co dzieje się na granicy faz - ciało stałe - ciecz, ciecz - gaz (powietrze) zależy, czy lakier będzie się trzymał podłoża, czy szybko wyschnie.

Obecnie w Zakładzie Zjawisk Międzyfazowych prowadzi się specjalistyczne badania m.in. swobodnej energii powierzchniowej ciał stałych, stabilności emulsji, badania nad otrzymywaniem powierzchni super-hydrofobowych i nad wieloskładnikowymi mieszaninami związków powierzchniowo czynnych.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-09-21
Komentarze
Polityka Prywatności