Kierunki, na które jest najwięcej chętnych w Lublinie to: medycyna, gospodarka przestrzenna, geodezja, psychologia i filologia angielska. Dużym zainteresowaniem cieszą się też sinologia, elektroradiologia, chemia kryminalistyczna oraz jazz.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie przeżywa prawdziwe oblężenie - na kierunku lekarsko-dentystycznym o jedno miejsce stara się blisko 25 osób, podobnie na kierunku lekarskim - 16 osób na jedno miejsce. Kolejnymi kierunkami pod względem popularności są analityka medyczna i kosmetologia - po 12 os. na miejsce.
Tradycyjnie wielu kandydatów aplikuje na psychologię i filologię angielską - na UMCS zgłosiło się pond 7 osób na miejsce na obydwa kierunki, natomiast na KUL - ponad 4 na psychologię i ponad 5 na anglistykę.
Wśród najbardziej popularnych kierunków jest też gospodarka przestrzenna. Studia na tym kierunku oferują trzy uczelnie w Lublinie. Na Uniwersytecie Przyrodniczym (UP) na jedno miejsce zgłosiło się ponad 10 kandydatów, na UMCS - 7,7, na KUL – 2,8.
Pierwsze miejsce w rankingu popularności na UMCS zajmuje jazz i muzyka estradowa - 95 osób na 10 utworzonych miejsc.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym najwięcej chętnych, bo ponad 10 na miejsce jest na geodezji i kartografii.
Politechnika Lubelska odnotowuje największe zainteresowanie kierunkiem budownictwo - 6 osób na miejsce, następne w kolejności są inżynieria biomedyczna oraz architektura i urbanistyka - po ponad 5 osób.
Nowe kierunki otwierane na lubelskich uczelniach od nowego roku akademickiego również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na UM rusza elektroradiologia, gdzie studenci będą zdobywać umiejętności obsługi nowoczesnej aparatury obrazowania i diagnostyki (m.in. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, ultrasonografii, elektrokardiografii). Na jedno miejsce na tym kierunku zgłosiło się 9 kandydatów.
Na KUL tegoroczna nowość - sinologia - jest „liderem rankingowym” - na 30 miejsc przygotowanych na tym kierunku zgłosiło się 181 chętnych. Popularny okazał się także inny nowy kierunek na KUL - edytorstwo – tu zgłosiły się ponad 3 osoby na jedno miejsce.
Nowości UMCS to specjalność chemia kryminalistyczna (ponad 7 osób/miejsce), a także bezpieczeństwo wewnętrzne - 6 osób.
Hipologię i jeździectwo - nowy kierunek na UP chce studiować 187 osób (przygotowano 30 miejsc).
Trzy lubelskie uniwersytety oferują też studia prowadzone w języku angielskim: na Uniwersytecie Medycznym można studiować medycynę (kierunki lekarsko — dentystyczny i lekarski); na UMCS - matematykę, informatykę, chemię i grafikę; a na KUL - europeistykę, filozofię, nauki o rodzinie i teologię. Na większość tych kierunków - poza medycznymi – są jeszcze wolne miejsca. Metodą e-learningową (przy pomocy internetu) KUL prowadzi studia na pedagogice.
Ostateczne listy osób przyjętych na poszczególne kierunki będą znane po zakończeniu całego procesu rekrutacji. Kandydaci mogli się rejestrować w systemach rekrutacyjnych wielu uczelni i teraz będą rozstrzygać, na którym kierunku będą studiować. (PAP)