Wrzesień to najwyższa pora na szukanie mieszkania do wynajęcia dla studenta lub ucznia. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe o niezbyt wysokim standardzie w dzielnicach LSM, Czuby i Czechów. Ci, którzy odwlekali poszukiwania do ostatniej chwili muszą się jednak liczyć z wysokimi cenami.
-Lublin jest miastem akademickim więc około 90% wynajmowanych mieszkań zamieszkują studenci. W związku z tym większość lokali jest wykończona w średnim standardzie. Najbardziej pożądane są mieszkania dwupokojowe. Ich ceny wahają się od 1200zł do 1600zł/miesiąc. Najdroższymi mieszkaniami są kawalerki, gdzie przyzwoite warunki można znaleźć dopiero od 1000zł/miesiąc. Sumując, rynek nieruchomości pod wynajem kształtuje się podobnie jak w ubiegłym roku - informuje Marcin Rogowski , ekspert z biura nieruchomości HomePlace.
Bardzo istotną kwestią przy wyborze miejsca zamieszkania jest także lokalizacja. Bliskość uczelni lub dobre połączenie komunikacyjne to warunki, na które w pierwszej kolejności zwracają uwagę studenci. Dzielnica, w której zlokalizowane jest mieszkanie istotnie wpływa na cenę lokalu. Jak się okazuje, nie najtańsze, a jednak najpopularniejsze są Czuby.
- Od kilku lat najdroższymi dzielnicami Lublina są LSM, Czuby i Czechów Południowy. Najbardziej stabilny cenowo jest LSM, z uwagi na stare budownictwo oraz studencki standard mieszkań. Dwa pokoje można wynająć tam już za około 1500zł/miesiąc. Trzypokojowe mieszkanie nie powinno przekraczać ceny 1800zł/miesiąc. Mieszkania na Czubach są gorzej zlokalizowane pod kontem uczelni, mimo to ceny kształtują się jak na LSM. Decyduje o tym wyższy standard lokali. Ze względu na większe możliwości finansowe zagranicznych studentów głównie Uniwersytetu Medycznego, mieszkania na Czechowie są najdroższe. W tej okolicy ceny są bardzo zróżnicowane. Od kawalerek za około 1200 zł/miesiąc po mieszkania trzypokojowe za cenę sięgającą pułapu 4000 zł/miesiąc i więcej - mówi Rogowski.
Na rynku widać zróżnicowanie jeśli chodzi o wymagania uczniów i studentów, którzy dopiero rozpoczynają naukę, a ich starszymi kolegami. Pierwszoroczniacy zainteresowani są głównie stancjami. Często o wyborze miejsca zamieszkania decydują nie oni sami, ale ich rodzice. Doświadczeni studenci chętniej wynajmują mieszkania ze znajomymi. Ekspert z HomePlace zapewnia, że dla studenta zdecydowanie bardziej opłacalny jest wynajem mieszkania trzypokojowego z przyjaciółmi. Lokal o przyzwoitym standardzie można znaleźć w granicach 1500zł do 1800zł/miesiąc. Ceny stancji kształtują się natomiast od 300zł do 500zł za osobę.
Lublin jest jednym z najtańszych miast w Polsce pod kątem wynajmu mieszkań. Dwa razy więcej za stancję zapłacą studenci w stolicy. Bardzo drogi jest także Wrocław i Gdańsk. Korzystniejsze warunki wynajmu od lubelskich mają za to żacy w Rzeszowie i Białymstoku.
Źródło: HomePlace