40 lat lubelskiego Instytutu Agrofizyki PAN

Dział: Lublin

Zasłużony dla polskiej nauki polskiej lubelski Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk obchodzi w tym roku jubileusz. Przed 40 laty w Lublinie z inicjatywy prof. Bohdana Dobrzańskiego utworzony został Zakład Agrofizyki, który następnie przemianowano na Instytut.

Jak mówi aktualny dyrektor prof. Józef Horabik, lubelski Instytut Agrofizyki to jedyna taka placówka naukowa w Polsce i jedna z niewielu na świecie. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na wtorek, 10 czerwca. Z tej okazji odbędzie się w Lublinie międzynarodowa konferencja, oceniająca osiągnięcia i perspektyw agrofizyki w Polsce i na świecie.

Udział w święcie lubelskiego Instytutu zapowiedzieli goście z całej Europy, a także naukowcy z Japonii, USA i Rosji, które są wiodącymi ośrodkami badań agrofizycznych. Lubelska placówka współpracuje z 60 różnymi ośrodkami naukowymi z Polski i zagranicy. W Instytucie pracuje 17 profesorów, 7 docentów, 20 adiunktów, 11 asystentów oraz 30 pracowników obsługi technicznej. Główne kierunki badań dotyczą: zastosowania fizyki w rozwiązywaniu problemów kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego, zrównoważonego rolnictwa oraz przetwórstwa rolno-spożywczego. W ostatnich latach bardzo dużo uwagi poświęca się zagadnieniom jakości żywności. Aktualnie w 6 zakładach Instytutu prowadzonych jest 21 różnych projektów badawczych.

"Znajdują one zastosowanie w rolnictwie i przemyśle rolno- spożywczym. Przykładamy wielką wagę do tego, aby nasze wyniki badawcze były wdrażane. We współczesnej nauce nazywa się to transferem wiedzy" - tłumaczy dyrektor prof. Józef Horabik. "Jesteśmy dumni z 70 różnych patentów, w tym 11, które znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki na przestrzeni ostatnich 2 lat" - dodaje. Pracownicy Instytutu tylko w ciągu minionych 40 lat wydali ponad 100 monografii i książek naukowych, opublikowali około 4000 artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, w tym należących do prestiżowej Listy Filadelfijskiej. W okresie minionych 40 lat lubelscy naukowcy uczestniczyli w 500 konferencjach międzynarodowych. W tym samym czasie obroniono tu 40 prac doktorskich oraz 28 habilitacyjnych. Od roku 2004 prowadzone są studia doktoranckie, które ukończyło 14 absolwentów.

Trudno wyobrazić sobie współczesne badania naukowe bez nowoczesnych technologii. Dzięki zabiegom kierownictwa Instytut dysponuje dziś unikalną aparaturą badawczą umożliwiającą prowadzenie różnych, zaawansowanych technicznie badań, jak np. matematyczne modelowanie procesów zachodzących w roślinach czy glebie. Dumą Instytutu jest urządzenie TDR (Time Domain Reflectometer) zbudowane przez tutejszych naukowców.

Więcej informacji pod adresem: http://www.ipan.lublin.pl/pl/o_instytucie/press_info.html PAP

ostatnia zmiana: 2008-06-09
Komentarze
Polityka Prywatności