64. rocznica likwidacji obozu na Majdanku

Dział: Lublin

Pamięć tysięcy ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie uczczono w 64. rocznicę likwidacji obozu.

W uroczystości wzięli udział byli więźniowie, kombatanci, przedstawiciele władz. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie byłego obozu złożono kwiaty. W intencji pomordowanych ludzi modlili się wyznawcy judaizmu, katolicy i muzułmanie. O gehennie, jaką przeżyła na Majdanku, opowiadała Stanisława Kruszewska, która jako dziecko trafiła do obozu z wysiedlanej przez hitlerowców Zamojszczyzny.

"Wspominam te koszmarne dni nie w celu niesienia nienawiści czy zemsty, ale chcę przekazać świadectwo prawdy o tej okrutnej wojnie. To my, którzy przeżyliśmy jesteśmy kamieniami nagrobnymi tych, których zamęczono" - powiedziała. W centrum Lublina przy ul. Lipowej, gdzie w czasie wojny mieścił się obóz pracy przymusowej, a później filia Majdanka, odsłonięto tablicę pamiątkową. Niemcy więzili tu i zmuszali do niewolniczej pracy m.in. żydowskich mieszkańców Lublina oraz jeńców wojennych, żołnierzy armii wrześniowej pochodzenia żydowskiego. Od roku w tym miejscu znajduje się centrum handlowe Plaza. Za upamiętnienie tego miejsca podziękował ambasador Izraela w Polsce David Peleg. "Mam nadzieję, że te tysiące ludzi, które będą wchodzić do centrum handlowego Plaza, oglądając tę tablicę i czytając ją, będą wspominać to, co tu się działo 65 lat temu i przeżywać to w swoim sercu" - powiedział Peleg.

Przez obóz koncentracyjny na Majdanku w latach 1941-1944 przeszło prawdopodobnie około 150 tys. ludzi, spośród których hitlerowcy wymordowali, według najnowszych badań, około 80 tys. osób, w większości Żydów. Więźniowie obozu umierali z głodu, wycieńczającej pracy, ginęli w komorach gazowych i masowych egzekucjach. Likwidację obozu Niemcy rozpoczęli w marcu 1944 r., kiedy liczyli się już z możliwością klęski. Część więźniów wywieźli do innych obozów, pozostałych rozstrzelali, a ich ciała palili. W lipcu, likwidując w pośpiechu obóz, niszczyli dokumenty, podpalili budynek krematorium. Załoga SS opuściła Majdanek zanim dotarły tu w nocy z 22 na 23 lipca 1944 r. oddziały radzieckie. Wolność odzyskało ok. tysiąca jeńców obozu. Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Lublina część obozu zajęła formująca się II Armia Wojska Polskiego, druga część należała do Armii Radzieckiej. Umieszczano tu jeńców niemieckich, skąd sukcesywnie wysyłano ich do obozów w głąb Związku Radzieckiego. Jedno z pól hitlerowskiego obozu przejęło NKWD - więziono tu żołnierzy Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich uznanych za wrogów politycznych, których potem wywieziono do łagrów sowieckich.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-23
Komentarze
Polityka Prywatności