08 kwietnia 2010 (czwartek)

Życie sztuki - sztuka życia - życie form

To seria wykładów otwartych z dziejów sztuki i myśli o sztuce dla tych wszystkich, którzy sztukami się interesują, lecz ich nie znają, a także dla tych, którzy sztuk nie lubią.

Wykłady niniejsze, popularne w formie, lecz zupełnie poważne w treści, adresujemy do wszystkich zainteresowanych dziejami sztuk plastycznych i architektury, sposobami myślenia o sztuce oraz jej interpretacji. Celem jest upowszechnienie podstaw wiedzy o sztuce, pobudzenie zainteresowań, ale przede wszystkim udowodnienie, że wiedza o sztuce może stać się nie tylko początkiem miłości do sztuk, lecz także najlepszym nauczycielem wrażliwości i nieodzownym przyjacielem - przewodnikiem po sztuce życia.

Jeżeli zgodnie z dawnym, klasycznym przeświadczeniem sztuka jest naśladowaniem natury (mimesis), to sztuka otwiera nas także na widzenie natury, staje się sposobem poznawania świata, źródłem rozumienia samych siebie. Jednym słowem - życie sztuki, zrozumianej i głęboko przeżytej, może stać się początkiem sztuki życia, pojmowania świata w ten sposób, by jak najbardziej zbliżał się do wymarzonego przez romantyków modelu jedności życia i sztuki. W pewnym sensie, jak prorokował wielki niemiecki poeta Novalis, wszyscy staniemy się twórcami - wtedy, gdy świat zostanie romantyzowany, przekształcony dzięki potędze języka poetyckiego, muzycznej frazy, artystycznego wizerunku. Historyczna wiedza o sztuce jest początkiem - przygotowaniem - przybliżeniem takiej drogi.

Zapraszamy do wspólnej wędrówki, pamiętając, że ucząc Państwa, uczymy się także sami - lepiej poznajemy coś, co od wieków było źródłem rozkoszy, delektacji, natchnienia, wzruszeń, zachwytów i refleksji. Ta wędrówka nigdy się nie kończy - ars longa, vita brevis - ale niech tu się rozpocznie.

Cykl wykładów przygotowują pracownicy Instytutu Historii Sztuki KUL w ścisłej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Wykłady te, będąc prezentacją dziejów sztuk plastycznych, są także próbą ukazania, jak wielkie znaczenie dla poznawania sztuki ma książka - lektura o sztuce. Wiele jest bowiem prawdy w stwierdzeniu, że widzimy tyle, ile wiemy, a to, co widzimy, próbujmy wypowiedzieć słowami.

Wszystkim wykładom towarzyszyć będzie projekcja multimedialna.

10:00
Wykład "Nowoczesny piewca Prasłowiańszczyzny"   Filia nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego

17:00
Wykład "Nowoczesny piewca Prasłowiańszczyzny"   Filia nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego

Wykłady odbywają się w czwartki, w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Godz. 10:00 dla młodzieży, filia nr 26, ul. Leonarda 18
Godz. 17:00 dla dorosłych, filia nr 21, Rynek 1

ostatnia zmiana: 2010-03-09
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 17:00
Spotkanie autorskie z Anną Winner
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Tides from Nebula | Trasa Instant Rewards | Lublin
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
PEJA / SLUMS ATTACK XXXL TOUR | LUBLIN
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
LIMBOSKI - SOLO ACT - W KRAJU POETÓW | Kazimierz Dolny
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Lublinie!
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
HAPPY CHRISTMAS | KONCERT ŚWIĄTECZNY | PUŁAWY
Polityka Prywatności