23 października 2010 (sobota)
(Archiwum)

XV Festiwal „Konfrontacje Teatralne”

W październiku bieżącego roku Lublin po raz kolejny stanie się miejscem spotkania i artystycznej konfrontacji artystów teatru. Tegoroczna jubileuszowa edycja będzie niezwykła z kilku powodów.

Oto w piętnaście lat od reaktywowania lubelskich Konfrontacji, festiwal staje na progu zmian. Będzie to więc edycja kontynuacji ale i zapowiedzi nowości.

Wierni widzowie będą mogli spotkać starych znajomych. Z najnowszymi spektaklami pojawią się dobrze znani lubelskiej publiczności legendarny Teatr Ósmego Dnia – „Paranoicy i Pszczelarze”, oraz filadelfijski kolektyw Pig Iron Theatre Company z radykalnym odczytaniem rosyjskiej klasyki „Chekhov Lizardbrain”. Konfrontacje współprodukcją także polską prapremierę „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka.

Jednym z najistotniejszych wydarzeń tegorocznej edycji, będzie prezentowana już na początku „(A)pollonia” – monumentalna inscenizacja Krzysztofa Warlikowskiego, jedno z najważniejszych przedstawień ostatnich sezonów w Polsce.

Tegoroczna edycja, w części międzynarodowej, jest kontynuacją fascynujących eksploracji teatru rosyjskiego. Festiwalowa publiczność będzie mieć szansę obejrzenia triumfatorów tegorocznej moskiewskiej Złotej Maski – teatr RAMT ze wstrząsającym obrazem wileńskiego getta – „Remis trwa tylko chwilę”, „Życie jest piękne” z moskiewskiego Centrum Dramatu i Reżyserii, oraz „Hamleta” i „Wiśniowy sad” – obie produkcje z Jekaterynburga, i obie w reżyserii znanego w Polsce bardziej jako dramatopisarz, Nikołaja Kolady.

Dopełnieniem prezentacji zagranicznych będzie triumfator edynburskiego Fringe Festival DogStar Theatre Company z „Krawcem z Iverness”. Obecność zespołów z USA i Wielkiej Brytanii jest zapowiedzią linii programowej na kolejne lata, będącej w założeniu konfrontacją rosyjskiej tradycji teatralnej z innymi silnymi środowiskami Europy i Świata – a wywodzącej się jeszcze z edycji 2001 roku, kiedy to ówczesny komisarz artystyczny Włodzimierz Staniewski zdefiniował Lublin jako takie właśnie miasto teatralnego dialogu wschodu i zachodu.

PREZENTACJA TEATRÓW LUBELSKICH
Nowością festiwalu będzie specjalna prezentacja teatrów lubelskich,18-19.10 zaprezentujemy twórczośc artystów teatralnych związanych z Lublinem, od nestorów lubelskiej awangardy i współtwórców Konfrontacji – Leszka Mądzika i Janusza Opryńskiego, poprzez średnie pokolenie Witolda Mazurkiewicza, Łukasza Witt-Michałowskiego, Pawła Passiniego czy Ryszarda Kalinowskiego, aż po najmłodszych – Tomasza Bazana i Justynę Jasłowską.

IETM I IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Tegoroczne prezentacje zyskają dodatkowy aspekt „Karawany” IETMu do Lublina, będącej zapowiedzią przyszłorocznego, pierwszego w historii IETM, kongresu tej organizacji w Polsce. Festiwalowe przedpołudnia wypełnią spotkania z artystami i prezentacje przyszłych projektów w festiwalowym klubie, oraz przegląd najciekawszych filmów rosyjskich ostatnich dwóch sezonów.

KONFERENCJA
Ukoronowaniem festiwalu będzie konferencja „Sztuka Festiwalu”. Do refleksji na temat przemian formuły polskich festiwali teatralnych i ich roli zarówno dla środowiska teatralnego jak i widowni zaprosiliśmy dyrektorów najznamienitszych festiwali: Annę Garlicką - Kontrapunkt, Magdę Grudzińską – Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Michała Merczyńskiego – Malta Festival i Bartosza Szydłowskiego – Boska Komedia. O kontekście europejskim opowiedzą Tamara Arapowa i Rose Fenton.

PROGRAM
16 października - sobota
19.00 Nowy Teatr (Warszawa) – „(A)pollonia” – Hala MTL (270 min)

17 października - niedziela
19.00 Nowy Teatr (Warszawa) – „(A)pollonia” – Hala MTL (270 min)
Otwarcie Festiwalu

18 października - poniedziałek
18.00 Teatr Provisorium i Kompania „Teatr” (Lublin) – „Idź w noc, Margot” – ArtStudio, ACK Chatka Żaka (120min)
20.00 neTTheatre (Lublin) – „Odpoczywanie”– Sala Widowiskowa Chatka Żaka (90 min)
20.00 Justyna Jasłowska – „Sztuka pływania” (Lublin) – Warsztaty Kultury (45 min)
21.00 Scena Plastyczna KUL (Lublin) – „Przejście” – KUL (30 min)
22.00 Scena Prapremier InVitro (Lublin) – „Ostatni taki ojciec” – Warsztaty Kultury (120 min)

19 października - wtorek
17.30 Teatr Centralny (Lublin) – „Głód Knuta Hamsuna” – ArtStudio ACK Chatka Żaka (40 min)
19.00 Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin) – „Makbet” – Teatr im. Juliusza Osterwy (70 min)
21.00 Teatr Maat Projekt, Tomasz Bazan/Jacek Poniedziałek (Lublin) – „INDUKCJE” – Warsztaty Kultury (50 min)
22.00 kr39 (Lublin) – „In between” – Czarna Owca (40 min)

20 października - środa
18.00 Teatr Ósmego Dnia (Poznań) – „Paranoicy i Pszczelarze” – ArtStudio, ACK Chatka Żaka (70 min)
20.00 Teatr Nikołaja Kolady (Rosja) – „Hamlet” - Teatr im. Juliusza Osterwy (190 min)
20.30 Teatr Ósmego Dnia (Poznań) – „Paranoicy i Pszczelarze” – ArtStudio, ACK Chatka Żaka (70 min)

21 października - czwartek
16.30 Dogstar Theatre Company (Wielka Brytania) – „Krawiec z Inverness” – Warsztaty Kultury (75 min)
17.00 Centrum Dramatu i Reżyserii w Moskwie i Teatr.doc (Rosja) – „Życie jest piękne” – Studio Radia Lublin (75 min)
19.00 Dogstar Theatre Company (Wielka Brytania) – „Krawiec z Inverness” – Warsztaty Kultury (75 min)
20.00 Teatr Nikołaja Kolady (Rosja) – „Wiśniowy sad” - Teatr im. Juliusza Osterwy (160 min)

22 października - piątek
16.00 Centrum Dramatu i Reżyserii w Moskwie i Teatr.doc (Rosja) – „Życie jest piękne” – Studio Radia Lublin (75 min)
17.30 Laboratorium Dramatu (Warszawa) – „Nasza klasa” – ArtStudio, ACK Chatka Żaka (150 min)
21.00 Laboratorium Dramatu (Warszawa) – „Nasza klasa” – ArtStudio, ACK Chatka Żaka (150 min)
21.00 Marek Dyjak - koncert – Teatr im. Juliusza Osterwy

23 października - sobota
18.00 Pig Iron Theatre Company (USA) – „Chekhov Lizardbrain” – Warsztaty Kultury (80 min)
20.00 Rosyjski Akademicki Teatr RAMT (Rosja) – „Remis trwa tylko chwilę” – ArtStudio, ACK Chatka Żaka (110 min)
21.00 Pig Iron Theatre Company (USA) – „Chekhov Lizardbrain” – Warsztaty Kultury (80 min)

Imprezy Towarzyszące:

18.10.2010
17.00 Kino Bajka, Kino Konfrontacji - "Podróż ze zwierzętami domowymi", reż. Wiera Storożewa (97 min)
23.00 Czarna Owca, Muzyczne Konfrontacje Nocą – Piotr Kurek „Inne pieśni”

19.10.2010
13.00 Czarna Owca, prezentacja Eastern Europe Performing Arts Platform - sieci współpracy
17.00 Kino Bajka, Kino Konfrontacji - "Słowo jak głaz", reż. Aleksiej Mizgiriew (82 min)
23.00 Czarna Owca, Muzyczne Konfrontacje Nocą – Atanas Valkov „Made In Live”

20.10.2010
11.00 Czarna Owca, „Dramaturgia rosyjska w Rumunii” - wykład Theodora Cristiana Popescu
12.00 Czarna Owca, spotkanie z Nikołajem Koladą – prowadzenie Agnieszka Lubomira Piotrowska
17.00 Kino Bajka, Kino Konfrontacji - "Rosyjskie konfitury", reż. Krystyna Janda Teatr TV (73 min)
23.00 Czarna Owca, Muzyczne Konfrontacje Nocą - Miąższ

21.10.2010
12.00 Czarna Owca, spotkanie z Michaiłem Ugarowem - prowadzenie Agnieszka Lubomira Piotrowska
17.00 Kino Bajka, Kino Konfrontacji - "Sztuka bez tytułu", reż. Agnieszka Glińska Teatr TV (180 min)
23.00 Czarna Owca, Muzyczne Konfrontacje Nocą – Wołga Gapajewa i Zmicer Pliana

22.10.2010
17.00 Kino Bajka, Kino Konfrontacji - "Tlen", reż. Iwan Wyrypajew (75 min)
22.00 Czarna Owca, Muzyczne Konfrontacje Nocą - Dagadana
23.30 Czarna Owca, Muzyczne Konfrontacje Nocą - Grajek Krawiec

23.10.2010
11.00 Czarna Owca, spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem oraz Cezarym Wodzińskim - prowadzenie Janusz Opryński
13.00 „Sztuka Festiwalu” – dyskusja o kształcie polskich festiwali teatralnych – Centrum Kultury w Lublinie
17.00 Kino Bajka, Kino Konfrontacji - "Bikiniarze", reż. Walerij Toporowski (125 min)
23.00 Czarna Owca, Muzyczne Konfrontacje Nocą – koncert i  zakończenie festiwalu 

ostatnia aktualizacja: 2010-09-20
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:00
Koncert świąteczny | Najpiękniejsze polskie kolędy
20 grudnia 2025 (sobota), godz. 20:00
POWRÓT SCYZORYKA: LIROY + HWR & KARAZ | LUBLIN
20 grudnia 2025 (sobota), godz. 20:30
POWRÓT SCYZORYKA: LIROY + HWR & KARAZ W LUBLINIE!
21 grudnia 2025 (niedziela), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru z Anną Nowak
26 grudnia 2025 (piątek), godz. 22:00
ŚWIĄTECZNY TECHNO LUBLIN
31 grudnia 2025 (środa), godz. 17:00
Waldemar Malicki | Sylwester z Filharmonią
31 grudnia 2025 (środa), godz. 20:00
SYLWESTER 2025 ★ IMPREZA OTWARTA
31 grudnia 2025 (środa), godz. 20:00
Waldemar Malicki | Sylwester z Filharmonią
4 stycznia 2026 (niedziela), godz. 11:00
Koncert wiedeński
Polityka Prywatności