27 września 2012 (czwartek), godz. 19:00
(Archiwum)

Spektakl "Mur"

Lubelski Salon Artystyczny zaprasza na spektakl "Mur"

„MUR” Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Występuje:
Ewa Dąbrowska
Tekst: Ryszard Marek Groński
Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Kobiety to lepsi mężczyźni. Prawdziwość tej starej mądrości potwierdza życie Ireny Sendlerowej. Tej bohaterskiej kobiecie – katoliczce wychowanej w duchu demokratycznej lewicy udało się, ryzykując własnym życiem, ocalić od zagłady około 2.500 żydowskich dzieci, które wyprowadziła z warszawskiego getta i którym następnie znalazła bezpieczne schronienie. Jej niezwykła, często brawurowa, działalność zyskała po wojnie szacunek na całym świecie. Izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W Polsce otrzymała order Orła Białego. Była też kandydatką do pokojowej nagrody Nobla. Zmarła w 2008 roku w wieku 98 lat.

Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka. Śmiercią grozili jej nie tylko niemieccy okupanci, ale także swojscy szmalcownicy i rodzimi faszyści. Mimo zagrożeń pani Irena (pseudonim Jolanta) codziennie wypełniała swą misję. A później przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na zaszczyty i nagrody. Dziś wraca do nas, by przypomnieć, że „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. A ona przecież uratowała wiele światów, wierząc, że będą lepsze niż ten, zachowany w pamięci.

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z panią Janiną Zgrzembską – córką Ireny Sendlerowej.
Kiedy:
27 września 2012, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5
Bilety: normalne - 35 zl, ulgowe - 25 zl. Do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Narutowicza 32. Rezerwacja telefoniczna tel. 81 536-03-21. Kasa biletowa w lipcu i sierpniu czynna od 12.00 do 15.00

opublikowano: 2012-08-10
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
14 lutego 2026 (sobota), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru z Anną Nowak
14 lutego 2026 (sobota), godz. 17:00
Retro Walentynki
14 lutego 2026 (sobota), godz. 18:30
WALENTYNKOWE MALOWANIE PRZY WINIE w Lublinie!
14 lutego 2026 (sobota), godz. 20:00
Retro Walentynki
15 lutego 2026 (niedziela), godz. 12:00
Zwiedzanie Teatru z Anną Nowak
20 lutego 2026 (piątek), godz. 19:00
„Legenda Tatr”
1 marca 2026 (niedziela), godz. 12:00
Zwiedzanie Teatru z Anną Nowak
1 marca 2026 (niedziela), godz. 16:00
Cztery Pory Roku - Antonio Vivaldi przy świecach
Polityka Prywatności