Kino studyjne “Chatka Żaka” Lublin listopad 2014. Karnet: 40zł; wejściówki: 12/10zł
www.ack.lublin.pl
4.11.2014
wtorek, g. 20.00
KILOMETR ZERO (Kilomètre zéro)
reż.:Hiner Saleem
scen.: Hiner Saleen
zdj.: Robert Alazraki
muz.: Yan Axin, Nikos Kypourgos
w.: Nazmi Kirik (Ako),Belcim Bigin (Salma),Eyam Ekrem (taksówkarz), Nazar Selami (Adnan)
prod.: Irak/Finlandia/Francja 2005 (91 min)
Rok 1988, wojna iracko-irańska. Ako, młody Kurd, marzy o ucieczce z irackiego Kurdystanu. Wbrew woli wcielony do armii Saddama Husajna, wysłany na front, otrzymuje w końcu misję: zawieźć rodzinie ciało poległego bohatera. To może być idealna okazja, by Ako mógł przekroczyć granicę między Irakiem a Turcją…
16.11.2014
niedziela, g. 18.30
BIEGNIJ, MILKHA, BIEGNIJ (Bhaag, Milkha, bhaag)
reż.:Rakeysh Omprakash Mehra
scen.: Prasoon Joshi
zdj.: Binod Pradhan
muz.: Shankar Ehsaan Loy
w.: Farhan Akhtar (Milkha Singh), Sonam Kapoor (Biro), Art Malik (Sampooran Singh), Japtej Singh (młody Milkha), Divya Dutta (Isri Kaur), Prakash Raj (oficer), Yograj Singh (trener), Meesha Shafi (Perizaad), Rebecca Breeds (Stella), Dev Gill (Abdul), K.K. Raina (pan Wadhwa), Dalip Tahil (Jawahar Nehru), Nawab Shan (Javed), Shahidur Rahaman (Rana)
prod.: Indie 2013 (185 min)
Awards of Indian Academy'2014 za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia, rolę męską (F. Akhtar), drugoplanową rolę kobiecą (D. Dutta), dialogi, montaż, kostiumy, charakteryzację i dźwięk; Filmfare Awards'2014 za najlepszy film, reżyserię, rolę męską (F. Akhtar), scenografię i kostiumy; Zee Cine Awards'2014 za najlepszy film, reżyserię, rolę męską (F. Akhtar) i drugoplanową rolę kobiecą (D. Dutta)
Film przywołuje postać słynnego indyjskiego sprintera, Milkhi Singha, który święcił triumfy na bieżni i bił sportowe rekordy w latach 50. i 60. Otwierająca film sekwencja to dynamiczny, znakomicie sfotografowany i doskonale zmontowany finałowy bieg na olimpiadzie w Rzymie w 1960r. Singh jest faworytem, ale na bieżni ściga się nie tylko z rywalami do medalu, ale też z demonami przeszłości. Jej dramatyczne obrazy odsłaniają się przed widzami stopniowo… Film wydarzenie ostatniego sezonu filmowego w Indiach.
18.11.2014
wtorek, g. 20.00
KURACJA (Cure: Kyua)
reż.: Kiyoshi Kurosawa
scen.: Kiyoshi Kurosawa
zdj.: Tokushô Kikumura
muz.: Gary Ashiya
w.: Kôji Yakusho (Kenichi Takabe), Masato Hagiwara (Kunio Mamiya), Tsuyoshi Ujiki (Makoto Sakuma), Anna Nakagawa (Fumie Takabe), Yoriko Dôguchi (Dr. Akiko Miyajima), Yukijirô Hotaru (Ichiro Kuwano), Denden (Oida), Ren Ohsugi (Fujiwarai)
prod.: Japonia 1997 (111 min)
Japońskie Nagrody Filmowe'1998 za najlepszy film i drugoplanową rolę męską (M. Hagiwara); nagroda za rolę męską (K. Yakusho) na MFF w Tokio'1997; nagroda za najlepszy film i reżyserię na MFF w Jokohamie'1999
Policja prowadzi śledztwo w sprawie serii brutalnych morderstw w Tokio, których jedynym łącznikiem jest litera "X", wycięta nożem na klatkach piersiowych ofiar. Problem w tym, że wcale nie tak trudno ustalić zabójców - każda z owych zbrodni została bowiem popełniona przez zupełnie inną osobę, znajdującą się zresztą nieopodal miejsca przestępstwa…
22.11.2014
sobota, g. 18.00
Z ZAWIĄZANYMI OCZAMI (Mata Tertutup)
reż.: Garin Nugroho
scen.: Tri Sasongko
zdj.: Anggi Frisca
muz.: Dwiki Darmawan
w.: Eka Nusa Pertiwi (Rima), Jajang C. Noer (Asimah), M. Dinu Imansyah (Jabir),
Andriani Isna, Rijal Maj, Shinta, Ibu Yus
prod.: Indonezja 2012 (90 min)
Historia młodych kobiet, które niespodziewanie znikają. Okazuje się, że studentki zawiedzione okrutnym światem, głodem, biedą i niesprawiedliwością przyłączają się do terrorystycznej organizacji o nazwie Indonezyjskie Państwo Islamskie. Film pokazuje fanatyczną stronę islamu, gdzie religia stanowi wabik do werbowania pozbawionej perspektyw młodzieży przez wywrotową, radykalną organizację.
22.11.2014
sobota, g. 20.00
JA NIE WRACAM (Ja nie wiernus)
reż.:Ilmar Raag
scen.: Jarosława Pulinowicz
zdj.: Tuomo Hutri
muz.: Panu Aaltio
w.: Polina Puszkaruk (Ania), Wika Łobaczewa (Kristina), Andriej Astrachancew (Andriej Lucius), Siergiej Jaceniuk (Dima), Jurij Orłow (śledczy), Galina Mochałowa (babcia)
prod.: Estonia/Finlandia/Rosja/Białoruś/Kazachstan 2014 (110 min)
Ania, ambitna wychowanka domu dziecka, co i rusz spada z deszczu pod rynnę. W rezultacie trafia pomiędzy dworcowych kloszardów, a stamtąd do schroniska dla bezdomnych. Tam poznaje trzynastolatkę Kristinę, która pomaga jej w ucieczce. Ale coś za coś. Kristina chce dostać się do babci w Kazachstanie, a w takiej podróży przez całą Rosję może jej pomóc tylko Ania. Ta jednak ma swoje problemy i ani jej w głowie szalona eskapada w towarzystwie dziewczynki. Pod byle pretekstem próbuje pozbyć się nastolatki. Okoliczności tym niemniej sprawiają, że wciąż na siebie wpadają i, chcąc nie chcąc, kontynuują podróż...
23.11.2014
niedziela, g. 18.00
MÓJ PIES KILLER (Môj pes Killer)
reż.:Mira Fornay
scen.:Mira Fornay
zdj.:Tomáš Sysel
w.:Adam Mihál (Marek), Irena Berdová (matka Marka), Libor Filo (Lukasek), Marián Kuruc (ojciec Marka), Patrik Czanik (przyjaciel Marka), Ladislav Dirda (ojciec Lukaska), Emilia Dirdová (babcia Lukaska), Pavol Dynka (wujek Marka)
prod.: Słowacja/Czechy 2013 (90 min)
Grand Prix na MFF w Rotterdamie'2013; Złoty Zimorodek na Festiwalu Czeskich Filmów w Pilznie'2013
Wioska na granicy słowacko-morawskiej. Obcy nie są tu mile widziani. Jedynym przyjacielem dla 18-letniego Marka jest jego pies. Zaniedbywany przez bliskich chłopiec znalazł iluzoryczną ostoję w towarzystwie lokalnych skinów. Ślepo za nimi podąża, a ci tresują go tak, jak on swojego psa Killera. Kiedy w jego życiu pojawi się dawno niewidziana matka i nieznany mu wcześniej przyrodni brat, Marek stanie przed nie lada dylematem…
23.11.2014
niedziela, g. 20.00
TOKIJSKA SONATA (Tôkyô sonata)
reż.: Kiyoshi Kurosawa
scen.: Kiyoshi Kurosawa, Max Mannix, Sochiko Tanaka
zdj.: Akiko Ashizawa
muz.: Kazumasa Hashimoto
w.: Teruyuki Kagawa (Ryûhei Sasaki), Kyôko Koizumi (Megumi Sasaki), Yû Koyanagi (Takashi Sasaki), Kai Inowaki (Kenji Sasaki), Haruka Igawa (Kaneko-san), Kanji Tsuda (Kurosu), Kazuya Kojima (Kobayashi-san), Kôji Yakusho (Dorobô)
prod.: Japonia 2008 (119 min)
Nagroda Jury (sekcja Un Certain Regarde) na MFF w Cannes'2008, Azjatyckie Nagrody Filmowe'2009 za najlepszy film i scenariusz; nagroda za reżyserię na MFF w Mardel Plata'2008; nagroda za zdjęcia na MFF w Jokohamie'2009
Ryuhei Sasaki traci pracę, ale ukrywa ten fakt przed rodziną. Utrata pracy w jego mniemaniu oznacza utratę honoru i należnej mu pozycji społecznej. Udaje, że codziennie rano wychodzi do pracy i brnąc w kolejne kłamstwa, utrzymuje iluzję, że nadal prowadzi normalne życie. Nieświadoma niczego żona jak co dzień czeka z obiadem. Mimo, że Sasaki stara się powstrzymać narastającą w nim frustrację, sytuacja w domu zaczyna być napięta…
25.11.2014
wtorek, g. 20.00
GDYBY ŻÓŁWIE MOGŁY LATAĆ (Lakposhtha parvaz mikonand)
reż.: Bahman Ghobadi
scen.: Bahman Ghobadi
zdj.: Shahriar Assadi
muz.: Hossein Alizadeh
w.: Avaz Latif (Agrin), Soran Ebrahim (Satellite), Hiresh Feysal Rahman (Hengow), Saddam Hossein Feysal (Pashow), Ajil Zibari (Shirkooh), Abdol Rahman Karim (Riga)
prod.: Francja/Iran/Irak 2004 (98 min)
Kryształowy Niedźwiedź za najlepszy film na MFF w Berlinie'2005; Srebrny Hugo (nagroda specjalna jury) na MFF w Chicago'2004; nagroda za reżyserię na MFF w Rotterdamie'2005; nagroda za reżyserię na MFF w San Sebastian'2004
USA wypowiedziały wojnę Irakowi, a pogrążeni w letargu Kurdowie czekają na poprawę swojej sytuacji. Najaktywniejsze są tu dzieci. Trzynastolatek Satellite okazuje się najbardziej przedsiębiorczy: umie montować anteny satelitarne i daje zarobić swoim rówieśnikom przy rozbrajaniu min. Tymczasem do wioski przybywa tajemnicze rodzeństwo: piękna Agrin i jej bezręki brat, o którym mówi się, że potrafi widzieć przyszłość. Satellite z miejsca ulega fascynacji dziewczyną…