19-23.11.2014

Festiwal „Pełny Metraż” w Lublinie

kategoria: kino

Pełny Metraż, 19-23.11.2014, Sala Kinowa / wstęp wolny. Festiwal „Pełny Metraż” jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym wyłącznie pełnometrażowym filmom fabularnym z bogatego obszaru kina autorskiego. Gościem specjalnym będzie Tomasz Raczek, który spotka się z widzami festiwalu podczas promocji książki Zygmunta Kałużyńskiego „Świat żelaznych szmat”.

19.11 (środa)
18.00 - "W ukryciu", reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2013, 103 min

Niewielkie miasto w Polsce. Druga wojna światowa zbliża się do końca. Janina, samotna, wrażliwa wiolonczelistka opiekuje się młodą żydowską dziewczyną Ester, ukrywającą się w jej domu. Między żyjącymi w ciasnej przestrzeni i nieustannym zagrożeniu kobietami wytwarza się bliskość, przeradzająca się w pełen namiętności związek, którego Janina nie potrafi - nie chce? - zakończyć, gdy wojna się kończy. Aby zatrzymać Ester przy sobie, gotowa jest na każde kłamstwo, podłość i okrucieństwo, których w sobie wcześniej nie podejrzewała.

20.00 - "Nic o Chloe", reż. Dominik Matwiejczyk, Polska/USA 2014, 82 min

Brooklyn, Nowy Jork. Ranek. Ubrana w wieczorową, czerwoną sukienkę i szpilki Chloe spotyka leżącego na chodniku z rozbitą głową Toma. Ona mówi, że uciekła z wernisażu fotografii swojego chłopaka i całą noc szwendała się po parku. On, że jest pisarzem, który przyjechał na spotkanie autorskie. Postanowił zostać dzień dłużej i wtedy go pobito i okradziono z wszystkich pieniędzy, kart i telefonu. Spędzają ze sobą jeden dzień, w trakcie którego odkrywają prawdę o tym, kim są w rzeczywistości.


20.11 (czwartek)
18.00 - "Am ende der Strasse" (Na końcu ulicy), reż. Nils Struven, Niemcy 2013, 52 min

42-letni Theo jest rozwiedziony i od roku pracuje w Berlinie jako taksówkarz. Każdego wieczora przed nocną zmianą całuje swojego syna na dobranoc - przez telefon, ponieważ mieszka setki kilometrów stąd ze swoją matką. I znów zaczyna się jego nocna rutyna: czekanie, jeżdżenie, pogawędki, codzienność. Theo usiłuje złapać swoje marzenia na zaśmieconych ulicach, ale każda noc okazuje się taka sama. Jednak czasem - prawie nigdy - zdarza się coś innego. Zdarzają się klienci, którzy zostawiają w taksówce coś więcej niż opłatę czy zapomniany bagaż.

20.00 - "D.E.P. El Club" (R.I.P. Club), reż. Juan Carlos Alcaraz, Hiszpania 2013, 60 min

W samotnym budynku grupa młodych ludzi spotyka się, żeby grać w grę fabularną o wampirach. Marcos dołącza do grupy i obserwuje jej rozwój. Wszystko wygląda w porządku do czasu, gdy mistrz gry przeżywa psychotyczny atak i przestaje odróżniać fikcję od rzeczywistości, wyciąga dawne konflikty między graczami i nadaje grze mroczny i niebezpieczny wymiar. Film dla osób o twardych nerwach, którym nie straszne wampiry i przemoc.


21.11 (piątek)
18.00 - "Stacja Warszawa", reż. Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz, Polska 2013, 90 min

"Stacja Warszawa" to film pełnometrażowy składający się z sześciu splecionych ze sobą nowel fabularnych. Całość tworzy specyficzną panoramę obyczajową oraz niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. Bohaterem centralnej historii jest Igła, były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył religijne nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce napotyka bohaterów kolejnych nowel - związanych z Warszawą, ale różniących się wszystkim: wiekiem, płcią oraz statusem społecznym. Mających różne ambicje i marzenia. To co dla nich wspólne, to samotność, wyobcowanie, tak charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych wielkich metropolii. W trakcie filmu każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia, buntu, dokonuje zrywu, który zapewne odmieni ich życie.

20.00 - "Echo of Dragon", reż. Hyun-jung Lee, Korea Płd. 2013, 93 min

Smok jest mistycznym stworzeniem i - w zależności od punktu widzenia - można na różny sposób go interpretować.
Główną postacią w filmie jest północnokoreańska uchodźczyni, która pracuje jako prostytutka. Wiele młodych kobiet z Korei Północnej zamieszkuje prowincje Korei Południowej i para się prostytucją. Youngmun nie jest wyjątkiem. Film, używając mieszanki humoru i satyry charakterystycznej dla tradycyjnych koreańskich opowieści, nie tyle jest komentarzem do tej sytuacji, ile opowieścią o niezłomności tych kobiet. W rzeczy samej, to właśnie nieugięta główna bohaterka jako jedna z pierwszych rozpoznaje znaczenie smoka Yong.


22.11 (sobota)
18.00 - "Hardkor Disko", reż. Krzysztof Skonieczny, Polska 2014, 85 min

Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia…

20.00 - "Żywie Biełaruś", reż. Krzysztof Łukaszewicz, Polska 2013, 98 min

Głównym bohaterem historii napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę - 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza - jest muzyk rockowy Miron. Artysta z początku stara się trzymać z dala od polityki, a opozycjonistów uważa za garstkę marzycieli. Kolejny koncert grającego "niezależny" rock zespołu staje się jednak zapalnikiem dla antyreżimowych manifestacji publiczności. Miron przypłaca te wydarzenia przymusowym wcieleniem do wojska. W swojej jednostce Miron zderza się z nieludzkimi warunkami i indoktrynacją w sowieckim duchu. W odruchu protestu, Miron, przy wsparciu swojej pięknej i niepokornej dziewczyny Wiery, publikuje w Internecie "Zapiski z życia poborowego", wywołując prawdziwą burzę.


23.11 (niedziela)
18.00 - "Facet niepotrzebny od zaraz", reż. Weronika Migoń, Polska 2014, 87 min

Zosia rozstaje się z chłopakiem po tym, jak nakrywa go w swoim mieszkaniu z inną dziewczyną. Zdradzona, staje przed koniecznością ułożenia sobie życia na nowo. Za namową przyjaciółki Patrycji postanawia odszukać facetów, którzy byli kiedyś ważni w jej życiu i sprawdzić, czy gdzieś po drodze nie przegapiła wielkiej miłości i czy któryś z "byłych" nie jest tym jedynym. Czy szczęśliwą "siódemką" okaże się uwielbiany przez studentki wykładowca Ksawery, popularny aktor Tomek, wzięty kompozytor Michał, zbuntowany romantyk Łysy, właściciel modnego klubu Janek lub poznany na ostrym dyżurze przystojny lekarz? Sześciu facetów i dziewczyna, która wciąż nie znalazła prawdziwej miłości… albo ją przegapiła. A może miłość to nie wszystko?

Zakończenie festiwalu, ogłoszenie werdyktu Jury.

opublikowano: 2014-11-12
Komentarze
Polityka Prywatności