Kino Studyjne Chatka Żaka i Dyskusyjny Klub Filmowy BARIERA zapraszają na 22. Studenckie Konfrontacje Filmowe. Od 28.02 do 29.03.2015 będzie można zobaczyć 21. filmów, dotąd w Lublinie nieproponowanych, a stanowiących przekrój interesujących propozycji filmowych kina artystycznego.
Studenckie Konfrontacje Filmowe to jedyny w swoim rodzaju przegląd kina artystycznego w Lublinie. Program SKF od wielu lat uzupełnia propozycje kinowe w Kozim Grodzie o te filmy, których na próżno szukać na afiszach multipleksów. Co stanowi alternatywę dla widzów poszukujących innego kina - o niesztampowej tematyce, oryginalnym języku filmowym, często kontrowersyjnego, innym razem dostarczającego filmowego komentarza do ważnych społecznie problemów. Dla wielu kinomanów w Lublinie Konfrontacje są obowiązkowym punktem w kalendarzu kulturalnym miasta, gdyż pozwalają na rozeznanie się w ambitnym repertuarze kin studyjnych, inaczej - na taką skalę - w Lublinie niedostępnym. Niejednokrotnie tytuły z afisza SKF mają swe pokazy w Lublinie jeszcze przed ogólnopolską premierą, a to dzięki życzliwości dystrybutorów filmowych, z sympatią patrzących na tę unikalną także w skali kraju inicjatywę.
Autorem programu Konfrontacji, a zarazem ich pomysłodawcą, jest niezmiennie Piotr Kotowski, od lat budujący dobrą markę wydarzenia. Na afisz SKF trafiają, podobnie jak w latach ubiegłych, filmy o wysokich walorach artystycznych, dotąd niepokazywane w Lublinie. Filmy są wybierane z katalogów polskich dystrybutorów, znanych kiniarzom od strony poszukiwań ambitnych tytułów, które konsekwentnie, na przekór koniunkturze i w trosce o kulturę filmową, wprowadzają w obieg polskich kin studyjnych. Szczęśliwie składa się, że takich propozycji nie brakuje w kraju, choć w Lublinie - poza Konfrontacjami - wciąż brak licznej, różnorodnej, studyjnej reprezentacji. Wartym odnotowania jest fakt, że pośród wspomnianych dystrybutorów znalazł się jeden z Lublina - Bomba Film - którego filmy można oglądać m.in. w Chatce Żaka podczas Konfrontacji.
Wszystkie filmy z programu SKF będą miały w Lublinie swe premierowe pokazy. Sześć z nich zostanie pokazanych przed ogólnopolską premierą, natomiast film DIFRET zostanie zaprezentowany na Konfrontacjach w dniu ogólnopolskiej premiery.
Program 22. SKF
Program 22. Studenckich Konfrontacji Filmowych jest różnorodny, co pozwala zaproponować różne tematycznie i gatunkowo filmy, tym samym zwiększając szanse zainteresowania wydarzeniem szerszego grona kinomanów.
Dla miłośników form okołodokumentalnych obowiązkowymi pozycjami będą JESTEM FEMEN z Ukrainy (choć produkcja szwajcarska) czy BRAKUJĄCE ZDJĘCIE z Kambodży, a także włoska RZYMSKA AUREOLA.
Ukraińskie PLEMIĘ to być może najbardziej wstrząsający tytuł przeglądu, zaskakujący nie tylko formą. Niewiele mu ustępuje A JEŚLI BÓG JEST? z Niemiec, który to film - gdyby nie był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami - byłby raczej kontrowersyjną lekcją okrucieństwa. Tematykę religijną porusza także DROGA KRZYŻOWA, choć w nieco mniej drastycznej formie.
Zainteresowanych tematyką społeczną być może zachęci pokaz filmu DIFRET, sygnowana przez Angelinę Jolie opowieść z Etiopii. Podobnie jak kameralny dramat z Iranu NAGINAJĄC REGUŁY czy utrzymany w podobnej tonacji VIVIANE CHCE SIĘ ROZWIEŚĆ z Izraela. Francusko-włoski KAPITAŁ LUDZKI może zaintrygować rozbudowanym scenariuszem dla współczesnego społeczeństwa zachodniego, podobnie jak szwajcarski DREAMLAND - kontrastujący najradośniejszy okres w roku - Boże Narodzenie - z ponurym blaskiem różowego bulwaru współczesnej europejskiej metropolii.
Kino gruzińskie, nieprzypadkowo trafiające coraz częściej na festiwalowe salony, ma w czasie Konfrontacji podwójną odsłonę: RANDKI W CIEMNO oraz WYSPA KUKURYDZY. Za serce chwycić może węgierski DUŻY ZESZYT czy gwatemalsko-meksykańska ZŁOTA KLATKA - a to za sprawą popisowego aktorstwa młodzieży, rysującego dramaty kalaną niewinnością i młodzieńczą nieustępliwością.
Głównego rywala IDY w szrankach o statuetkę Oscara - LEWIATANA - można było zobaczyć w Chatce Żaka tuż przed rozdaniem statuetek. Tych zaś, którzy chcieliby poznać konkurencję IDY w tegorocznym rozdaniu Złotych Globów, z pewnością zainteresuje wspomniany już film VIVIANE CHCE SIĘ ROZWIEŚĆ, jak i TURYSTA.
Egzotycznie zapowiada się chiński kryminał, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na ubiegłorocznym Berlinale: CZARNY WĘGIEL KRUCHY LÓD. Nieczęsto trafiają na polskie ekrany filmy z Państwa Środka. Wydaje się, że aż dwa berlińskie niedźwiedzie dla CZARNEGO WĘGLA... potwierdzają, że pewne produkty Made in China są postrzegane w Europie jako towar luksusowy.
Równie egzotyczną atrakcją może być zobaczenie w czasie Konfrontacji propozycji kurdyjskiego reżysera, Hinera Saleema, który na pograniczu turecko-irackim nakręcił film w konwencji westernu (a może raczej: easternu): PEWNEGO RAZU NA DZIKIM WSCHODZIE.
W Chatce Żaka można znaleźć m.in. katalog festiwalowy, oferujący wybór recenzji prezentowanych w programie Konfrontacji filmów.