2017-07-20

Wystawa Maria Skłodowska-Curie i kwiaty

Rok 2017 jest szczególny dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - uczelnia obchodzi bowiem 150. rocznicę urodzin Patronki Uczelni. Okrągły jubileusz urodzin Marii Curie-Skłodowskiej to doskonała okazja, aby przybliżyć jej sylwetkę i dokonania. W ramach trwających na Uczelni obchodów UMCS zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”, które odbędzie się 20 lipca br. o godz. 12.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS (teren przed Dworkiem Kościuszków, wejście do Ogrodu od strony ulicy Willowej).

Pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja uczonej doprowadziły do odkryć, które stały się impulsem rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Skłodowska została pierwszą kobietą profesorem oraz kierownikiem laboratorium badawczego na Sorbonie. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszechczasów przez prestiżowy magazyn "New Scientist".

Maria Skłodowska jako dziecko spędzała wakacje u rodziny na wsi i tam pokochała drzewa oraz kwiaty. Będąc już uznaną uczoną najchętniej odpoczywała poza miastem, w czasie pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Znana była także z tego, że uwielbiała róże - hodowała je w swoim ogrodzie i nieopodal laboratorium, w którym dokonała epokowych odkryć. Fascynacja przyrodą towarzyszyła jej tak naprawdę przez całe życie.

Dla wszystkich zainteresowanych - w dniu otwarcia wystawy wejście do Ogrodu Botanicznego od godziny 12.00 jest darmowe!

Ekspozycja zaprezentowana w tak niezwykłym, naturalnym otoczeniu przyrody, pozwoli poznać dotychczas mało znane oblicze Noblistki.

* Wystawa została przygotowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej kuratorem jest Alicja Rafalska-Łasocha.

data ostatniej modyfikacji: 2017-07-14 11:23:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności