W dniach 16–18 maja 2018 r. w Lublinie po raz drugi odbędą się Akademickie Mistrzostwa Geoinformatyczne – GIS Challenge. Głównymi organizatorami wydarzenia są dwa Wydziały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki. Współorganizatorami są natomiast jednostki naukowe z całej Polski (łącznie 16 uczelni z 10 miast), stowarzyszenia naukowe, działające na rzecz geoinformatyki oraz firmy, występujące w roli sponsorów. W tym roku przyjazd do Lublina zapowiedziało ok. 130 osób, w tym są także studenci, którzy brali udział w I edycji Mistrzostw.
Akademickie Mistrzostwa Geoinformatyczne - GIS Challenge to wydarzenie skierowane do studentów z całej Polski. Jego główną ideą jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności analitycznego myślenia w zakresie wykonywania analiz przestrzennych oraz rozwiązywania problemów programistycznych i bazodanowych. Dla studentów jest ono również okazją do wykazania się takimi kompetencjami miękkimi, jak: komunikatywność, umiejętność dobrej organizacji pracy, działanie w zespole i pod presją czasu.
Mistrzostwa, wraz z towarzyszącymi im wystąpieniami gości specjalnych i dyskusjami panelowymi, są doskonałą okazją do zademonstrowania najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu geoinformatyki, nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń w grupie osób, które w swojej pracy zawodowej wykorzystują narzędzia GIS. Wśród gości specjalni II AMG - GIS Challenge 2018 znajdą się prof. dr hab. inż. Stanisław Białousz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, dr hab. Marek Baranowski, prof. IGiK, Jan Kotlarz z PKP Informatyka & Zakład Teledetekcji Instytutu Lotnictwa oraz Prezes Lubelskiego Klubu Wysokogórskiego, Piotr Tomala. Podczas Mistrzostw odbędą się także dwa panele dyskusyjne, prezentacje sponsorskie oraz warsztaty dla uczestników.
Przygotowania do Mistrzostw oraz relację z ich przebiegu można śledzić na Facebooku https://www.facebook.com/gischallenge/ i na stronie internetowej http://gischallenge.com.