15-16.09.2018

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 - "Niepodległa dla wszystkich"

W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. odbywają się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Chcielibyśmy w ten sposób przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Pragniemy ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków. W trudnych czasach zaborów. Nie zapomnieli oni o swojej polskości. Poprzez obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności. Ta edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego kraju. Okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie.

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.

Wydarzenia w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:

Filia nr 20, ul. Krężnicka 125
Wystawa poświęcona nestorowi pszczelarstwa Stanisławowi Jasińskiemu (1900-1984).

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85

Wystawa „Drogi do niepodległości” - prezentacja książek o tematyce niepodległościowej z literatury pięknej, literatury popularnonaukowej i albumów malarstwa, znajdujących się w zbiorach biblioteki.

„100 lat odzyskania niepodległości” - wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 22 z klas IV- VII pod kierunkiem Marzeny Żywickiej.

Ekspozycja pamiątek związanych z historią walk o niepodległość Polski - fotografie, medale, kartki pocztowe, dokumenty, plakaty, banknoty oraz inne pamiątki rodzinne przyniesione przez naszych czytelników i pracowników.

14 września 2018 r. godz. 12:00 - lekcja biblioteczna „Nasza niepodległa” dla klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 22. Jej celem będzie zobrazowanie najmłodszym w prosty i przystępny sposób dróg odzyskania niepodległości.

Filia nr 29, ul. Kiepury 5 A

14 września 2018 godz. 12.00 - "Ulica Narutowicza, dawna Namiestnikowska, w czasach walki o niepodległość" - wystawa oraz prelekcja mają przybliżyć historię ulicy Narutowicza, dawnej Namiestnikowskiej. To historia ulicy, która swój początek bierze z traktu krakowskiego, ta część ulicy w XVI wieku nazywana była ulicą Panny Marii. W 1822 roku, na cześć gen. Józefa Zajączka, ulica została przemianowana na Namiestnika, a następnie na Namiestnikowską. W 1928 roku nazwę zmieniono na Gabriela Narutowicza.

Biblioteka Na Poziomie, Filia nr 40, ul. Sławin 20

14 września 2018 - zainteresowanych zapraszamy na prelekcję „Obiekty sakralne Lublina - wielowyznaniowa historia miasta”. W czasie prelekcji uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z punktami na mapie miasta, w których znajdowały się (lub wciąż znajdują) miejsca związane z różnymi religiami obecnymi w Lublinie na przestrzeni lat.

Dla grup szkolnych przygotowane zostaną warsztaty pokazujące podobieństwa i różnice między religiami.

Przez cały czas trwania wydarzenia w Bibliotece będzie można obejrzeć wystawę prac Patryka Pawluczuka, który za pomocą techniki kolażu zestawia stare fotografie Lublina ze współczesnymi zdjęciami wykonanymi w tych samych lokalizacjach.



opublikowano: 2018-09-10
Komentarze
Polityka Prywatności