18-19.09.2021

Weekend z Zespołami Reprezentacyjnymi UMCS!

Już 18 września 2021 r. odbędzie się pokaz fontann na Placu Litewskim w Lublinie. Widowisko multimedialne pt. „Symfonia Nauki” (Symphony of Science) powstało przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje lubelska fontanna miejska na Placu Litewskim w Lublinie.

Scenariusz pokazu zakłada prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego każdej z publicznych uczelni Lublina. Na potrzeby pokazu kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chórku Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk. Tekst utworu pochodzi z książki Isaaca Newtona „Matematyczne zasady filozofii przyrody” z 1687 roku i stanowi Newtonowską definicję masy.

- Po raz pierwszy tekst Newtona został zaaranżowany i zostanie wykonany przez chór. Jest to prawykonanie zarówno w Polsce jak i na świecie. Muzycy są po wielogodzinnych próbach, podczas których musieli pokonywać problemy wykonawcze partii utrzymanych w wysokiej tessyturze głosów męskich, a także zrozumieć i wydobyć głębie i znaczenie pierwotnego tekstu. – mówi Profesor Urszula Bobryk, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej

Pokaz premierowy odbędzie się w dniu uroczystej inauguracji XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, został również wpisany do repertuaru pokazów na fontannie multimedialnej na przyszły sezon, dzięki czemu będzie emitowany przez Miasto Lublin od pierwszego weekendu majowego do końca września przyszłego roku. Organizatorzy planują aby „Symfonia nauki” w wersji angielskiej („Symphony of Science”) znalazła się w programie pokazów fontann również w roku 2023, kiedy to Lublin obejmie zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Pokaz będzie transmitowany na Facebooku przez TVP3 oraz lubelskie uczelnie publiczne i Urząd Miasta Lublin.

Dzień później (19 września) o godzinie 16:00 zapraszamy do Chatki Żaka na spotkanie autorskie połączone z promocją książki. pt. „Moje stracone dzieciństwo”, autorstwa Janiny Leszczyńskiej.
Zapraszamy razem z Zespołem Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół i Wychowanków Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. 

Już wkrótce zdradzimy Wam też więcej informacji dotyczących działań Chatki Żaka w okresie nowego roku akademickiego.

- Serdecznie zapraszamy Was zarówno na wydarzenia związane z naszymi Zespołami Reprezentacyjnymi jak i na resztę jesiennych przedsięwzięć, które odbędą się w Chatce Żaka. Na przestrzeni najbliższych miesięcy planujemy wiele warsztatów i festiwali, skierowanych głównie do studentów, o których będziemy Was informować już wkrótce. Zapraszamy w pierwszej kolejności w sobotni wieczór na Plac Litewski, a w niedzielne popołudnie do naszej chatkowej Sali Widowiskowej. – dodaje Izabela Pastuszko, Dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka


data ostatniej modyfikacji: 2021-09-17 09:22:29
Komentarze
 
Polityka Prywatności