2021-11-25 18:00

O nierówności płci we współczesnej polszczyźnie - spotkanie w Chatce Żaka

25 listopada br. (czwartek) o godz. 18.00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka (Mała Sala Widowiskowa) odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Jolantą Szpyrą-Kozłowską pt. „O nierówności płci we współczesnej polszczyźnie”.

Dlaczego pary wyrazów, takie jak sekretarz i sekretarka, dyrektor i dyrektorka różnią się znaczeniem, a nazwa męska jest bardziej prestiżowa niż żeńska? Jak określić mężczyzn, którzy wykonują zawód przedszkolanki, niani czy kosmetyczki? Na pytania z zakresu nierówności płci we współczesnej polszczyźnie i jej konsekwencjach postara się odpowiedzieć podczas spotkania autorka książki pt.
„Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci”, prof. Jolanta Szpyra-Kozłowska.

Kwestia zależności między językiem i płcią od lat wzbudza duże zainteresowanie na całym świecie i to nie tylko wśród językoznawców, ale także wśród zwykłych użytkowników języka. W licznych tekstach prasowych i internetowych toczone są żywe dyskusje, zwane wojną „o żeńskie końcówki”, jak nazwać kobiety pełniące funkcje prezydenta, premiera, rektora czy ministra. Polskie społeczeństwo nie ma też jasności, jak określić mężczyzn, którzy wykonują zawód przedszkolanki, niani czy kosmetyczki. Problematykę roli języka w kształtowaniu wizerunku kobiet i mężczyzn podejmuje właśnie najnowsza publikacja ekspertki w zakresie językoznawstwa angielskiego i ogólnego, kierownik Zakładu Fonetyki i Fonologii w Instytucie Anglistyki UMCS – prof. Jolanty Szpyry-Kozłowskiej, pt. „Nianiek, ministra i japonki. Eseje o języku i płci”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Spotkanie zorganizowane jest z inicjatywy Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

data ostatniej modyfikacji: 2021-11-19 11:40:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności