Niska stopa bezrobocia, stabilność zatrudnienia, szkolnictwo na wysokim poziomie i dobre warunki do życia – brzmi jak charakterystyka europejskiej stolicy? Być może, ale tym razem chodzi o Lublin. Miasto ma zalety metropolii, ale jest wolne od sporej części charakterystycznych dla niej wad. Dla młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy i starających się zapewnić sobie dobrą przyszłość, istotne jest przede wszystkim pytanie o perspektywiczne zawody. Na jakich kierunkach warto się kształcić, aby zdobyć profesję adekwatną do potrzeb lokalnych pracodawców?
Dobrą informacją dla osób wiążących swoją przyszłość z Lublinem jest utrzymująca się w mieście stosunkowo niska stopa bezrobocia, wynosząca obecnie 4,6%, przy poziomie krajowym 5,3%. Oznacza to, że poszukiwanie pracy w większości przypadków szybko przynosi efekty, choć oczywiście nie zawsze jest to wymarzone zatrudnienie.
Największy problem ze znalezieniem pracy mają w Lublinie osoby niepełnosprawne oraz nowicjusze, którzy poszukują zatrudnienia po raz pierwszy. Nie ma natomiast różnicy pomiędzy kobietami a mężczyznami, co jest zjawiskiem unikatowym na skalę kraju.
Lista zawodów deficytowych w Lublinie jest dość obszerna – liczy ona ponad 30 pozycji. Są wśród nich zarówno profesje wymagające wyższego wykształcenia, jak i te dostępne po szkołach zawodowych. Znalezienie przyszłościowej pracy nie stanowi zatem większego problemu. Podobnie jak w całym kraju, w Lublinie brakuje pracowników branży medycznej (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych) oraz nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, ze szczególnym naciskiem na przedmioty zawodowe oraz na szkoły specjalne i z oddziałami integracyjnymi. Z łatwością zatrudnienie znajdą również kierowcy ciężarówek, pracownicy budowlani, mechanicy i lakiernicy, magazynierzy i kurierzy, operatorzy maszyn produkcyjnych oraz spawacze. Regularnie prowadzony jest również nabór do służb mundurowych.
Istnieje także kilka zawodów nadwyżkowych, których przedstawiciele muszą się liczyć z problemami w trakcie poszukiwania pracy. Do grupy tej należą m.in. kierowcy samochodów osobowych, fryzjerzy i kosmetyczki, ślusarze czy pracownicy biur podróży.
Aby mieć pewność, że trafisz na rzetelnego pracodawcę, sprawdzaj opinie na ich temat na https://www.gowork.pl/opinie/lublin;l.
Do poszukiwania pracy warto podejść z głową. Łatwość manipulowania informacją w internecie sprawia, że wskazane jest korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych, dedykowanych portali, na których firmy podlegają weryfikacji przed zamieszczeniem ogłoszenia.
Sprawdzaj również opinie o pracodawcach. Dzięki temu unikniesz podpisania umowy z firmą, która źle traktuje pracownika lub nie wywiązuje się z obietnic składanych mu na etapie rekrutacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrym pomysłem jest zadanie przedsiębiorcy pytania na forum publicznym.
Choć znalezienie jakiejkolwiek pracy w Lublinie nie jest problematyczne, to jednak o najlepsze stanowiska zawsze konkuruje więcej osób. Aby wyróżnić się na tle innych chętnych, warto posiadać kilka przydatnych umiejętności.
Pracodawcy chętniej widzą pracowników operatywnych i zaradnych. Wskazane jest opanowanie przynajmniej jednego języka w stopniu komunikatywnym, posiadanie prawa jazdy kat. B oraz umiejętność posługiwania się nowymi technologiami.