5 grudnia br. w salach A1.08 i A1.09. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45, Lublin) odbędzie się konferencja „Studenci zagraniczni w Lublinie – potencjał doświadczeń i nowe perspektywy”. Oficjalne otwarcie wydarzenia planowane jest o godz. 9:30.
Organizacja konferencji została zlecona naszemu Uniwersytetowi, a dokładnie Instytutowi Stosunków Międzynarodowych UMCS i – funkcjonującej w jego strukturze – Pracowni Umiędzynaradawiania Szkolnictwa Wyższego (jedynej takiej jednostce działającej na uczelni wyższej w kraju) przez ministra nauki w ramach zadania Studenci zagraniczni w Lublinie – potencjał doświadczeń i nowe perspektywy. Zadanie to, realizowane od października 2024 r. do grudnia 2025 r., obejmuje organizację konferencji oraz wydanie w języku polskim i angielskim monografii dotyczącej studentów zagranicznych w Lublinie.
Tematyka wydarzenia i planowanej monografii koncentruje się wokół umiędzynaradawiania szkolnictwa wyższego jako dominującej tendencji jego rozwoju. Oznacza konieczność takiej jakości badań naukowych i oferty dydaktycznej, która umożliwia sprostanie konkurencji w globalnej przestrzeni badawczej i edukacyjnej. Rywalizują w niej uniwersytety i państwa, a oferta dydaktyczna i umiędzynaradawianie wyników badań stają się symbolami cywilizacyjnej atrakcyjności i nowoczesności.
Lublin jako miasto akademickie wyróżnia się najwyższym w Polsce, bo wynoszącym 15,32%, wskaźnikiem umiędzynaradawiania studentów (8 788 studentów zagranicznych na ogólną liczbę 57 370). Celem organizowanej konferencji jest diagnoza dotychczasowych doświadczeń i wymiana dobrych praktyk uczelni lubelskich w odniesieniu do kluczowych etapów relacji ze studentami zagranicznymi: kandydata, rekrutacji, kształcenia, więzi z absolwentami. Ważne jest zwiększenie rozpoznawalności Lublina na światowej mapie edukacyjnej, wzmocnienie marki miasta przyjaznego studentom, adaptowanie do zachodzących zmian, świadomość wpływu studentów zagranicznych na rozwój miasta, regionu i edukacja obywatelska w tym zakresie.
Konferencja „Studenci zagraniczni w Lublinie – potencjał doświadczeń i nowe perspektywy” to pierwsze wydarzenie o tej tematyce organizowane w środowisku akademickim Lublina. Podczas spotkania uwzględniony będzie szerszy kontekst: samorządowy, społeczny i ogólnopaństwowy. Organizatorom zależy na tym, aby unikalność doświadczeń Lublina w zakresie umiędzynaradawiania szkolnictwa wyższego, sukcesy uczelni i formuła współpracy z urzędem miasta stały się studium inspirującego przypadku.
W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji rządowych (m.in. prof. Andrzej Szeptycki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego) i samorządowych, a także zaproszeni goście z Polski i świata.
Podczas obrad dostępne będzie tłumaczenie na język ukraiński, co umożliwi zdalne uczestnictwo w konferencji uczelniom partnerskim z Ukrainy.
Współorganizatorami wydarzenia są: Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS, a także Urząd Miasta Lublin.