Wydział Ekonomiczny UMCS świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia. Z tej okazji 27 lutego 2025 roku o godz. 9:30 odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów (Aula III na Wydziale, Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin). Wydarzenie zgromadzi przedstawicieli władz uczelni, pracowników, studentów oraz zaproszonych gości. Będzie to okazja do refleksji nad dorobkiem jednostki, podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz spojrzenia w przyszłość.
Program wydarzenia
Historia Wydziału Ekonomicznego
Wydział Ekonomiczny UMCS został formalnie utworzony 15 lutego 1965 roku na mocy decyzji ministra szkolnictwa wyższego. Powstał jako piąty wydział w strukturze uczelni, zatrudniając 20 nauczycieli akademickich. W 1965 roku na dwóch kierunkach – ekonomice rolnictwa i ekonomice przemysłu – rozpoczęło studia 157 studentów. W kolejnych latach Wydział zdobywał uprawnienia do nadawania stopni naukowych, rozwijał ofertę dydaktyczną i budował swoją pozycję jako ważny ośrodek ekonomiczny.
Wydział dziś – liczby i oferta
Obecnie Wydział Ekonomiczny UMCS to dynamiczna jednostka, zatrudniająca 120 nauczycieli akademickich i obsługująca 2700 studentów, w tym ponad 270 studentów zagranicznych. Oferuje 7 kierunków studiów licencjackich i magisterskich: Analityka gospodarcza, Ekonomia, Finanse i rachunkowość (akredytowany przez Chartered Institute of Management Accountants – AICPA/CIMA), Logistyka (akredytowany przez European Logistics Association – ELA), Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Zarządzanie, Business Analytics and Data Science.
Na Wydziale działa 13 katedr, 9 organizacji studenckich oraz podejmowana jest współpraca z ośrodkami zagranicznymi wspierająca rozwój kadry oraz studentów.
Współpraca z biznesem i otoczeniem gospodarczym
Od 2010 roku przy Wydziale Ekonomicznym funkcjonuje Rada Przedsiębiorców, której celem jest ściślejsze powiązanie procesu kształcenia i badań z praktyką gospodarczą. Współpraca obejmuje: wspólne projekty naukowo-badawcze i aplikacyjne, konsultowanie planów kształcenia i programów nauczania, pomoc w pozyskiwaniu miejsc praktyk i staży dla studentów, organizację konkursów na najlepsze prace dyplomowe, organizację konferencji, seminariów i warsztatów i wykłady gościnne wybitnych praktyków gospodarczych.