Żywienie człowieka i dietetyka - nowy kierunek studiów w UP w Lublinie

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zaprasza na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka.

O przyjęcie na kierunek żywienie człowieka i dietetyka - studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom z tytułem zawodowym licencjata lub inżyniera z kierunków, na których uzyskane efekty kształcenia pokrywają przynajmniej 60% efektów kształcenia obowiązujących na studiach pierwszego stopnia na kierunku dietetyka oraz miały w programie studiów przedmiot dotyczący zasad żywienia człowieka.

Forma studiów
Studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia trwają 2 lata (4 semestry). Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra.

Na kierunku żywienie człowieka i dietetyka główny nacisk położony jest na wykształcenie specjalisty potrafiącego wykorzystać wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego oraz chorego, zarówno w działaniach praktycznych, jak również w edukacji grupowej i indywidualnej, z poszanowaniem zasad etyki zawodowej i uregulowań prawnych . Znajdujące się w programie studiów przedmioty technologiczne pozwalają na zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej produkcji, przetwarzania oraz zapewniania jakości żywności.

Studia umożliwiają zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności m.in. z:
  • profilaktyki i leczenia dietetycznego chorób żywieniowo-zależnych;
  • przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet;
  • rozpoznawania, zapobiegania i leczenia niedożywienia, w tym niedożywienia szpitalnego;
  • oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia i zapotrzebowania na makro- i mikroskładniki odżywcze pacjentów;
  • stosowania żywienia klinicznego w leczeniu chorób przebiegających z niedożywieniem lub powstających na tle wadliwego żywienia i chorób;
  • prowadzenia oświaty zdrowotnej w zakresie zasad prawidłowego żywienia oraz prowadzenia dokumentacji dotyczącej żywienia pacjentów.
  • opartego na podstawach naukowych planowania i wdrażania żywienia indywidualnego, zbiorowego i leczniczego dla zróżnicowanych pod względem wieku, zawodu oraz warunków życia grup ludności.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu żywienia człowieka, domach opieki społecznej i placówkach świadczących usługi żywieniowe oraz instytutach naukowo-badawczych i
ośrodkach badawczo-rozwojowych.

Praktyki zawodowe

Obowiązkowe praktyki zawodowe przewidziane są np. w szpitalach, domach opieki społecznej, poradniach lub placówkach oferujących zbiorowe żywienie takich jak stołówki czy zakłady gastronomiczne. (Praktyki w wymiarze 120 godzin planowane są w przypadku studiów stacjonarnych na drugim roku studiów, pod koniec 3 semestru zaś w przypadku studiów niestacjonarnych po drugim roku studiów w okresie wakacyjnym. )

Uczelnia stawia na praktykę

  • Praktyki obowiązkowe i ponadprogramowe,
  • Staże i praktyki zagraniczne,
  • Wymiana międzynarodowa w ramach programu Erasmus oraz krajowa poprzez program MOSTAR,
  • Wsparcie Biura Karier Studenckich (konsultacje dokumentów rekrutacyjnych, szkolenia),
  • Szereg kół naukowych i organizacji studenckich, w których można rozwijać swoje zainteresowania.



opublikowano: 2015-04-20
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności