Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie uruchomił w roku akademickim 2015/2016 dwa nowe kierunki studiów II stopnia: Hortiterapię i Zarządzanie jakością w produkcji roślinnej.
Hortiterapia
Hortiterapia jest metodą, w której aktywności ogrodnicze są stosowane dla osiągnięcia specyficznych celów terapeutycznych, wspierającą proces rehabilitacji i resocjalizacji różnych grup beneficjentów. Jak wykazują badania naukowe kontakt z roślinami i naturą może przyczyniać się do lepszego funkcjonowania społecznego, poprawiać zdrowie fizyczne i psychiczne.
Różne ośrodki i instytucje wspierające osoby z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi, jak: domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, ośrodki odwykowe oraz inne podobne placówki są zainteresowane współpracą ze specjalistami z zakresu prowadzenia terapii z wykorzystaniem roślin ogrodowych. Zwiększające się zainteresowanie społeczeństwa zastosowaniem roślin ogrodowych oraz różnymi formami terapii naturalnej skłoniła nas do rozpoczęcia pracy nad opracowaniem programu kształcenia oraz planu zajęć studiów na kierunku hortiterapia.
Kierunek jest obecnie pierwszym w Polsce kierunkiem studiów wyższych drugiego stopnia realizowanym w uczelni publicznej.
W programie studiów uwzględniono wszystkie potrzebne treści w ramach przedmiotów obowiązkowych i fakultatywnych, zgodnie z najnowszymi wymaganiami stawianymi hortiterapeutom w Europie Zachodniej.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w różnych ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, hospicjach, przedszkolach i szkołach terapeutycznych, gospodarstwach agroturystycznych, zielonych farmach. Zajęcia terapeutyczne finansowane są z różnych źródeł, mogą tez być dodatkowym dochodem dla gospodarstw ogrodniczych zielarskich i agroturystycznych, w których są prowadzone.
Zarządzanie jakością w produkcji roślinnej
Kwestie zapewnienia jakości i bezpieczeństwa surowców roślinnych mają obecnie podstawowe znacznie z punktu widzenia wymagań konsumentów i innych uczestników obrotu towarami oraz ochrony środowiska. Wdrożenie systemów jakości podnosi konkurencyjność firm i umożliwia zbyt produktów na rynku krajowym, unijnym i światowym. Na rynku pracy nie ma absolwentów posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie zapewnienia i zarządzania jakością w produkcji surowców roślinnych.
Absolwent kierunku będzie przygotowany do podjęcia zatrudnienia jako specjalista ds. jakości i audytor wewnętrzny systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach, zwłaszcza branży żywnościowej i przetwórstwa owocowo-warzywnego, grupach producenckich i indywidualnych gospodarstwach rolnych i ogrodniczych, jednostkach doradczych i innych firmach na stanowiskach związanych z zarządzaniem jakością, w inspekcjach jakości handlowej i sanitarnej, w komórkach organizacyjnych związanych z nadzorem operacyjnym w zakresie zapewnienia jakości i zarządzania jakością.
Studenci będą mogli doskonalić swoje kompetencje i umiejętności z zarządzania jakością w ramach działalności w Międzywydziałowym Kole Naukowym Zarządzania Jakością, które działa przy Zakładzie Ekonomiki Ogrodnictwa. Członkowie Koła biorą udział m.in. w wyjazdach terenowych do firm posiadających wdrożone systemy jakości, warsztatach rozwijających umiejętności miękkie, szkoleniach oraz konferencjach Kół Naukowych Zarządzania Jakością.