Wykład odbędzie się 3 marca o godzinie 14:00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej 15 w Lublinie.
Rośliny biblijne w otoczeniu współczesnego człowieka
Tadeusz Kęsik
Rośliny towarzyszyły człowiekowi od pradziejów jako element środowiska, w którym żył. Dostarczały pożywienia, leków, okryć, materiałów do budowy domów. Stanowiły symbole pokoju, sprawiedliwości, zwycięstwa, zmartwychwstania….
W księgach Starego i Nowego Testamentu wymienionych jest około 80 gatunków roślin. Niektóre sporadycznie, inne o dużym znaczeniu nawet po kilkadziesiąt razy. Ich nazwy były przytaczane w różnych opisach zdarzeń, porównaniach, przypowieściach, psalmach i przepięknych metaforach poetyckich.
(...)
Spośród wielu gatunków wymienionych w Biblii, do najważniejszych należą:
spośród zbóż: pszenica, jęczmień, proso.
Współcześnie wiele gatunków, o których wspomniano, uprawia się na dużą skalę w różnych częściach świata. Do naszych czasów przetrwały okazy niektórych gatunków, charakteryzujących się długowiecznością, będące świadkami z czasów Jezusa Chrystusa - 8 oliwek w Ogrodzie Gethsemani i wiele pojedynczych okazów na Sycylii, liczących nawet ponad 4 tys. lat, 14 drzew cedrów libańskich w rezerwacie Beclarre, których wiek oceniany jest na ponad 4 tys. lat; figowiec sykomor w Jerycho. Niektóre gatunki z uwagi na walory użytkowe i występowanie tylko w stanowiskach naturalnych zostały wytępione i nie przetrwały do naszych czasów (balsamowiec mirra, kadzidło).