2018-10-31

Wystawa lalek w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Wystawa "Akka, motanka, kostroma, pacynka. Magia lalek" można obejrzeć w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS (wejście od ul. Willowej). Autorem eksponatów jest dr hab. Alina Orłowska, prof. nadzw. UMCS. Wystawa będzie czynna do końca października.

Lalki, zanim stały się zabawką, były ważnym elementem praktyk obrzędowych i magicznych rytuałów, przenosiły z pokolenia na pokolenie pamięć kultury. Przypisywano im różne właściwości: broniły człowieka przed złymi mocami, przyjmowały na siebie choroby, nieszczęścia, zabezpieczały osiąganie pożądanych rezultatów. Lalki talizmany pieczołowicie przechowywano i strzeżono. Lalki magiczne (obieriegi) wykonywano nie używając ostrych i kłujących przedmiotów (igły, nożyce, przedmioty mogące zranić) ze skrawków tkanin i włókien mających związek z ciałem człowieka (noszone ubrania) lub z roślin: kory brzozy, szyszek, mchu itp. Nie miały oczu, ust, nosa, uszu, aby strzec tajemnicy – włożonej w lalkę intencji. Obecnie tradycyjne lalki są nieocenionym źródłem wiedzy o dawnych wierzeniach, praktykach magicznych i kulturze narodu.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie wiele rodzajów tradycyjnych lalek, m.in. lalki stróże, obrzędowe, lalki wykonane z roślin oraz kukły z teatru jarmarcznego i obrzędowego.

Wystawa będzie czynna do końca października 2018 r. Obowiązują bilety wstępu do Ogrodu Botanicznego i Dworku Kościuszków: 8zł/4 zł (ulgowe).

data ostatniej modyfikacji: 2018-09-17 14:11:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności