5-6.12.2018

Trzydzieści. Polska w reportażu po 1989 roku - konferencja w UMCS

Trzydzieści. Polska w reportażu po 1989 roku

5 grudnia 2018 r. o godzinie 9:00 w Sali Rady Wydziału Politologii UMCS (Lublin, Plac Litewski 3) rozpocznie się konferencja naukowa pod tytułem „Trzydzieści. Polska w reportażu po 1989 roku”. Wydarzenie organizuje Pracownia Badań nad Reportażem przy Zakładzie Komunikacji Społecznej UMCS oraz Polskie Towarzystwo Retoryczne.

W czerwcu 2019 roku upłynie trzydzieści lat od pierwszych wolnych wyborów w najnowszej historii Polski. To trzydzieści lat w nowym kształcie politycznym, społecznym i gospodarczym, tyle samo lat przemian, sukcesów i porażek, życia na własny rachunek i mentalnej rewolucji. W tak mozaikowej rzeczywistości reportaż zajął miejsce powieści realistycznej. Reporterzy potrafią podejść tak blisko swoich bohaterów, że mamy wrażenie słyszenia ich myśli. Sztuka opowieści o szczegółach i drobiazgach, poprzez które możemy zobaczyć całe światy, w polskiej szkole reportażu została doprowadzona do mistrzostwa.

Organizatorzy wydarzenia proponują kilka obszarów tematycznych, dotyczących m.in. historii reportażu, postaci medialnych czy wybitnych reporterów ostatniego trzydziestolecia. Postarają się odpowiedzieć na pytania:

  • jakie obrazy ostatnich trzech dekad życia w naszym kraju znalazły się w reporterskich przekazach?
  • co kiedyś zobaczą, czego posłuchają, o czym przeczytają ci, którzy będą próbowali zrozumieć nas i nasze czasy?
  • Jakie "małe realizmy" i wielkie metafory przyniósł wysiłek reporterów nieustających w staraniach, żeby pochwycić to, co najważniejsze?

data ostatniej modyfikacji: 2018-12-04 10:59:09
Komentarze
 
Polityka Prywatności