25.02-14.03.2019

Wystawa "Barwy natury" na UMCS

Wernisaż wystawy Elżbiety Kanieckiej-Siegoczyńskiej i Aleksandry Krupskiej pn. "Barwy natury", który odbędzie się 25 lutego 2019 r. o godzinie 18:00 w Galerii Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (III piętro Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11). Wystawę będzie można oglądać do 14 marca 2019 r. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Elżbieta Kaniecka-Siegoczyńska studiowała w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Dominika i prof. Aleksandra Kobzdeja. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni Tkactwa Artystycznego pod kierunkiem prof. Anny Sledziewskiej i Wojciecha Sadleya. Od ukończenia studiów zajmuje się tkaniną artystyczną, akwarelą i rysunkiem, bierze udział w licznych pokazach zbiorowych i indywidualnych. Od 10 lat organizuje cykliczne wystawy zbiorowe grupy "Paleta" w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie, prowadzi warsztaty tkactwa artystycznego w Służewskim Domu Kultury w Warszawie oraz pracownię arteterapii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jest trzykrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na wystawie zaprezentuje prace będące owocem plenerów malarskich.

Dr hab. prof. ASP Aleksandra Krupska jest absolwentką dwóch wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Wydziału Malarstwa i Grafiki oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, gdzie od 1976 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Od wielu lat kieruje Pracownią Technologii i Kopii Malarstwa Średniowiecznego w Katedrze Technik i Technologii Malarstwa Sztalugowego. Poza pracą dydaktyczną i naukową zajmuje się malarstwem, konserwacją, wykonywaniem kopii malarstwa, a także pozłotnictwem. Jest autorką publikacji naukowych poświęconych problemom konserwacji oraz dawnych technik i technologii malarskich. Pod jej kierunkiem zostało zrekonstruowanych kilka obiektów późnego średniowiecza w ramach prowadzonych prac magisterskich. Wykonała szereg kopii obrazów znanych malarzy, które weszły w skład stałych ekspozycji m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Arsenału na Jasnej Górze czy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Od wielu lat związana jest z nurtem sztuki opartej na inspiracjach religijnych, zapoczątkowanym w 1981 r. przez Plener Malarski na Jasnej Górze. Została wyróżniona wieloma odznaczeniami rektorskimi i resortowymi, a także Prymasowskim Medalem Złotym (Primati Nomismate Aureo) „Wyróżniającemu się w służbie dla Kościoła i Narodu” oraz „Odznaczeniem za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

opublikowano: 2019-02-20
Komentarze
Polityka Prywatności