Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Lublin
12.04-9.05.2019

Wystawa malarstwa i grafiki Joanny Barczyk

Wystawa malarstwa i grafiki Joanny Barczyk

Wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Joanny Barczyk odbędzie się 12 kwietnia 2019 r. o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (III p. Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11). Wystawę będzie można oglądać do 9 maja br. Wstęp jest wolny. Godziny otwarcia Centrum He Shuifa: środy 12:00-21:00

Joanna Barczyk (ur. w 1953 r. w Zabrzu) studiowała na Wydziale Grafiki w Katowicach i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom zrealizowała w 1978 r. pod kierunkiem prof. Jerzego Nowosielskiego. Od 1977 r. działała w opozycji antykomunistycznej, w 2007 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od 2002 r. pełni różne funkcje w komisjach przy zarządzie okręgu lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków W 2016 r. zdobyła Medal Prezydenta Miasta Lublina w uznaniu za zasługi na rzecz lubelskiej kultury oraz wkład i zaangażowanie w upowszechnianie sztuk plastycznych z podziękowaniem za działalność artystyczną służącą promocji miasta Lublin.

W swoich pracach Joanna Barczyk wykorzystuje uwspółcześnioną technikę malarstwa ikonowego. Charakterystyczne dla jej twórczości jest zastosowanie abstrakcyjnych form geometrycznych i archetypowe traktowanie postaci figuralnych. Szczególną rolę w przekazywaniu treści w obrazach pełnią symbole - zarówno te już istniejące, jak i tworzone przez artystkę. Symboliczne znaczenie ma także kolor i wykorzystanie metali szlachetnych. Prace często tworzą cykle lub tryptyki. W ciągu czterdziestu lat twórczości, sposób malowania Joanny Barczyk uległ transformacji - od wygładzenia i precyzji do szorstkich faktur, krakelur i spontanicznej przypadkowości. W ostatnim dziesięcioleciu artystka rozszerzyła swój warsztat o fotografię i grafikę cyfrową.

Prace Joanny Barczyk znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Watykanie, Kanadzie, RPA i USA.

Organizatorami wystawy są: Objazdowa Galeria Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”.

data ostatniej modyfikacji: 2019-04-09 09:45:03
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Lublinie
profi_Lingua_test_220.jpg

Nauka języka za granicą
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif

Przegląd uczelni
WSPA_online_220.png
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura SGGW
miniatura KWSPZ - 2
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 02
 
Polityka Prywatności