14.04-12.05.2019

Wystawa Od Kluka do klucza i z powrotem... Artystyczne, naukowe i fotograficzne impresje na temat wybranych gatunków mszaków i roślin naczyniowych Roztocza

14 kwietnia br. o godz. 12:00 UMCS zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Od Kluka do klucza i z powrotem... Artystyczne, naukowe i fotograficzne impresje na temat wybranych gatunków mszaków i roślin naczyniowych Roztocza”. Wystawa autorstwa Roberta Zubla i Adama Rybarczyka powstała dzięki zaangażowaniu i wsparciu Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie w ubiegłym roku była eksponowana w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN w Zwierzyńcu. Ekspozycja składa się z 22 tablic prezentujących wybrane gatunki roślin naczyniowych, mchów i wątrobowców występujących m.in. na Roztoczu. Uzupełnia ją cykl oryginalnych grafik (pasteli) stanowiących artystyczną, ale i botaniczną projekcję przedstawionych gatunków roślin.

Punktem wyjścia dla prezentowanych prac są opisy roślin zamieszczone w pochodzącym z końca XVIII wieku trzytomowym dziele ks. Krzysztofa Kluka. Po drugiej stronie autorzy postawili nowoczesne ujęcie i opisy tych samych gatunków oparte o wiedzę naukową zaczerpniętą z opracowań florystycznych i ekologicznych oraz kluczy do oznaczania. Materią łączącą te dwa odległe czasowo „światy” są autorskie grafiki, komentarze i zdjęcia, czyli rozważania estetyczne, filozoficzne, ale też naukowe o prezentowanych gatunkach. Wszystko widziane jest przez pryzmat osobisty autorów: naukowca-botanika i artysty-przyrodnika.

Wstęp na wernisaż jest w cenie biletu do Ogrodu Botanicznego. Wystawę będzie można oglądać do 12 maja br. w terminach otwarcia Dworku, tj. od środy do niedzieli, w godz. 10:00-18:00.

Robert Zubel – urodzony w 1976 roku w Sanoku. Z wykształcenia biolog (Uniwersytet Jagielloński), a zamiłowania botanik-briolog (mszaki). Z wyboru mąż, ojciec i pracownik UMCS w Lublinie. Z upodobania obserwator mniej ruchliwej części przyrody (rośliny i krajobrazy). Z sentymentu miłośnik gór (Bieszczady), a z pasji fotograf (samouk) oraz wielbiciel harmonii, ciszy i radości płynącej z wypraw terenowych (Roztocze).

Adam Rybarczyk – urodzony w 1972 roku w Nowym Tomyślu. Z wykształcenia „artysta leśnik” (Technikum Leśne w Rogozińcu, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu). Po różnych perypetiach powrócił do botaniki w postaci czystej i przy niej pozostał. Dewiza życiowa: “Podstawowym zajęciem leśnika jest obserwacja”. Tak też czyni, starając się doścignąć mistrza - Tadeusza Wasylewicza, wybitną postać „lasu ochrony” i wielbiciela Roztocza.

Tego dnia w Dworku Kościuszków będzie można zobaczyć także nagrodzone i wyróżnione prace w konkursie pt. „Botaniczna palma wielkanocna”.
Autorami dzieł są uczniowie szkół podstawowych z województwa lubelskiego.

Informacje na temat godzin otwarcia Ogrodu, cen oraz wydarzeń znajdują się na stronie Ogrodu: www.garden.umcs.pl. Z kolei szczegóły dotyczące znaczka turystycznego znajdą Państwo na: www.znaczki-turystyczne.pl.


data ostatniej modyfikacji: 2019-04-11 10:10:29
Komentarze
 
Polityka Prywatności