2019-05-08

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek na UMCS. Wystawa jubileuszowa

8 maja br. o godz. 12:00 w holu gmachu Biblioteki (Radziszewskiego 11, Lublin) odbędzie się jubileuszowa wystawa pt. „Nie tylko książka naukowa! Bogactwo i rozwój zasobów Biblioteki Głównej w okresie 75 lat działalności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej”. Tego samego dnia (8.05) o godz. 13:00 w holu biblioteki odbędzie się krótki wykład dr Marty Puszki pt. „O czym dawniej książki pisano. Przegląd tematyki starych druków lubelskich ze zbiorów Biblioteki UMCS”.

Biblioteka zaprezentuje bogate zasoby zgromadzone w okresie 75 lat funkcjonowania UMCS. Na wystawie przedstawione będą zarówno zbiory naukowe jak i popularne - nietypowe w swojej formie edytorskiej, zaskakujące kompozycją graficzną czy wydawniczą w zakresie samego nośnika treści. Zasoby Biblioteki to nie tylko słowo pisane w postaci książek czy czasopism, stanowiących najliczniejszy zrąb majątku bibliotecznego. Przybliżymy również nasze zbiory ikonograficzne i muzyczne wraz z obszerną fonoteką. Zaprezentujemy cenne zbiory kartograficzne, których podstawą był prywatny księgozbiór profesora UMCS Franciszka Uchorczaka, nabyty przez Bibliotekę w 1977 r. Na wystawie będzie można zobaczyć także zbiory dokumentów życia społecznego, których scalenie w większe zespoły nadaje im znaczenie bogatego dokumentu źródłowego.


Natomiast wieczorem, o godz. 18:00-22:00, zapraszamy na Turniej gier analogowych. Analogowe Granie to wydarzenia skupione wokół gier planszowych i karcianych, promujące spędzanie czasu ze znajomymi. W ramach turnieju do dyspozycji uczestników udostępniony będzie duży zbiór gier. Każdy uczestnik może wybrać interesujący go tytuł i wypożyczyć go na czas trwania imprezy.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich cyklicznie organizuje Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczna, XVI edycja Tygodnia Bibliotek, odbywa się pod hasłem #BIBLIOTEKA. Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość.

Marka „biblioteka” jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów; świadczy też o tym, że biblioteka aktywnie korzysta z nowych technologii. Hasztag nie tylko porządkuje i wyróżnia, ale przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

data ostatniej modyfikacji: 2019-04-30 09:58:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności