2019-05-31

II Dzień ukraiński na UMCS

Wydarzenie odbędzie się w piątek, 31 maja br. w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” przy ul. Radziszewskiego 16. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na godz. 11:00, jednak pierwsze warsztaty rozpoczną się już o godz. 9:00.

„Dzień ukraiński” ukaże współczesną kulturę ukraińską w różnych jej aspektach oraz przybliży dziedzictwo i bogactwo narodowe naszego wschodniego sąsiada. Wydarzenie ma na celu integrację studentów i mieszkańców Lublina z przedstawicielami społeczności ukraińskiej w naszym mieście, promowanie dialogu polsko-ukraińskiego oraz budowanie przyjaźni między naszymi narodami.

Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych ze śpiewu ludowego i rękodzieła. W programie jest również degustacja tradycyjnej kuchni ukraińskiej. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest „biały śpiew” oraz będą mogli spróbować swoich sił pod okiem absolwentki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych – Anny Yatsuty. Podczas warsztatów rękodzieła nauczą się pleść herasivky – element ukraińskiego stroju ludowego. Zapraszamy także na spotkanie z utalentowaną młodą lwowską pisarką, Olesią Jaremchuk, która zaprezentuje zbiór reportaży pt. „Nashi inshi” o mniejszościach zamieszkujących Ukrainę.
W dniu wydarzenia zainteresowani będą mogli również obejrzeć wystawę fotograficzną "Krym. Niedokończona podróż" lubelskiego fotografa pochodzącego z Krymu – Romana Kravchenko. "Dzień ukraiński" zakończy się muzycznym akcentem w Centrum Kultury w Lublinie - koncertem lubelskiego, studenckiego zespołu z Lublina - „Royal Band”. Główną gwiazdą będzie zespół pochodzący z Łucka - "Фіолет"/"Fiolet", twórca takich hitów jak „Kochana” czy  „Tysha”.

Program:
  • 9:00-11:00 Warsztaty rękodzielnicze / ACK UMCS „Chatka Żaka”
  • 11:00-11:30 Oficjalna część wydarzenia / ACK UMCS „Chatka Żaka”
  • 11:30-13:00 Wystawa zdjęć Romana Kravchenko oraz spotkanie z autorem / ACK UMCS „Chatka Żaka”
  • 13:00-14:00 Spotkanie z pisarką Olesią Jaremczuk / ACK UMCS „Chatka Żaka”
  • 14:00-16:00 Warsztaty kulinarne i artystyczne / ACK UMCS „Chatka Żaka”
  • 19:00-20:00 Koncert zespołu Royal Band / Centrum Kultury w Lublinie
  • 20:00-Koncert zespołu "Фіолет"/"Fiolet" / Centrum Kultury w Lublinie

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

data ostatniej modyfikacji: 2019-05-27 14:17:44
Komentarze
 
Polityka Prywatności