25.10-30.11.2019

Wystawa "Quo Vadis" w Bibliotece UMCS

Biblioteka Główna UMCS zaprasza na otwarcie wystawy prac Sławomira Łuczyńskiego pt. „Quo vadis”, który odbędzie się 25 października 2019 roku o godz. 13:00 w siedzibie Biblioteki (ul. Idziego Radziszewskiego 11). Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 listopada br.

„Quo vadis” to pierwsza tematyczna wystawa w dorobku Łuczyńskiego, a 158. indywidualna. Pomysł na nią dojrzewał latami. Autor pokazuje ludzkie postawy wobec tego, co nieuchronne w życiu każdego z nas. Zmusza do refleksji i zadumy nad przemijaniem. To nie przypadek, że wystawa otwarta została przed 1 listopada, czyli dniem Wszystkich Świętych. Jej bohaterką jest bowiem śmierć. „Śmierć bezsensowna, heroiczna, litościwa, nienasycona, ale i śmierć – wybawienie i śmierć pocieszycielka” – wylicza Sławomir Łuczyński. Nie sposób opowiedzieć o śmierci w kilku zdaniach. „Trzeba przyjść i przyjrzeć się obrazom. Zastanowić się i podumać w ten październikowy czas” – proponuje artysta.

Sławomir Łuczyński należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, w którym od grudnia 2011 r. pełni funkcję wiceprezesa. Ma na koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych (64) i międzynarodowych (80). Za działalność artystyczną został uhonorowany przez SPAK dwukrotnie małym ERYKIEM (1998 r. i 2000 r.) i dużym ERYKIEM w 2002 roku. Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2013 Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił artystę za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”. Rok 2014 przyniósł z kolei Łuczyńskiemu odznakę Ministra Kultury – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

data ostatniej modyfikacji: 2019-10-21 14:52:57
Komentarze
 
Polityka Prywatności