7.02-8.03.2020

Wystawa Mistyczny Lublin – architektura naszych przodków

wernisaż wystawy „Mistyczny Lublin – architektura naszych przodków”, który odbędzie się 7 lutego 2020 r. o godzinie 18.00 w Muzeum UMCS w Bibliotece Głównej (ul. Radziszewskiego 11). Wystawa będzie dostępna do 8 marca 2020 r. Wstęp wolny.

Cykl „Mistyczny Lublin – architektura naszych przodków” to wyjątkowa wystawa malarstwa Leszka W. Niewiadomskiego, która powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin. Tematem prac artysty jest unikatowa i niezwykle charakterystyczna architektura miasta – jej fragmenty i zaułki widziane z różnych perspektyw. Wśród prac znajdziemy m. in. miejsca znane nam ze Starego Miasta, w tym widok na Bramę Rybną.

Celem realizowanego projektu jest promowanie związanych z Lublinem nietuzinkowych przestrzeni, wywołanie przeżyć w kontakcie z architekturą naszych przodków. Obrazy Niewiadomskiego nie pozostawiają odwiedzających obojętnymi – pozwalają na odkrywanie w zwyczajnych miejscach ich surrealnego znaczenia.

Poza otrzymaniem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin, artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Został m.in. odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta M. Lublin, uhonorowany Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodami Kulturalnymi Województwa Lubelskiego.

Prezentowane obrazy wykonane są w technice pastelu olejnego.

Leszek W. Niewiadomski – urodził się 1953 roku w Lublinie. Jest absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1985 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem.

Artysta jest członkiem organizacji upowszechniających kulturę i sztukę, m. in.: Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz Zarządu Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Był współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli
Plastyków z siedzibą w Lublinie – (wiceprezes – 2007-2017) oraz grupy artystycznej „Kontrast”. Tworzył także ilustracje dla wydawnictw literackich i naukowych (np. Biblioteka Javier Coy d'estudis nord-americans, Uniwersitat de Valencia, Hiszpania, Wydawnictwo KUL).

Prace Niewiadomskiego brały udział w 50 wystawach autorskich i 100 zbiorowych w Polsce i zagranicą (m. in. Francji, Kanadzie, Rumunii, czy Włoszech). Jego prace znajdują się w zbiorach
muzealnych, placówkach dyplomatycznych, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, w tym: Belgii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii,
Włoszech. Jest komisarzem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego: "PEJZAŻE MISTYCZNE – architektura Lublina i okolic" oraz wystaw polskich i zagranicznych artystów.

Obecnie Niewiadomski mieszka i tworzy w Lublinie. Zajmuje się pastelem olejnym, akwarelą i akrylem.

data ostatniej modyfikacji: 2020-02-03 15:18:50
Komentarze
 
Polityka Prywatności