13-21.03.2021

Światowe kino w Chatce Żaka. W ten weekend startują 27. Studenckie Konfrontacje Filmowe – Epilog

Po przerwie związanej z pandemią, do Chatki Żaka powracają seanse kinowe w ramach przeglądu pod nazwą 27. Studenckie Konfrontacje Filmowe. Pokazy będą miały miejsce od soboty 13marca do niedzieli 21 marca w Sali Widowiskowej instytucji. Kinomani obejrzą 5 światowych tytułów: „Żegnaj, mój synu”, „Obrazy bez autora”, „Ojciec”, „30 gramów”oraz „Nasz czas”. Za repertuar wydarzenia odpowiada Piotr Kotowski, kurator linii KADR oraz kierownik kina Chatki Żaka.Program27 . Studenckich Konfrontacji Filmowych:
  • sobota 13.03.21, g. 18:30
ŻEGNAJ,MÓJ SYNU, reż. Xiaoshuai Wang Chiny 2019 (185 min)
W rolach głównych Jingchun Wang, Mei Yong, Xi Qi. Nagrody za najlepsze role: męską (J. Wang) oraz kobiecą (M. Yong) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie ’2019.
2Obejmująca trzy dekady rodzinna saga, którejt łem są społeczne, polityczne i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80. Jest to zarazem opowieść o bolesnych stratach, niezabliźnionych ranach i próbie pojednania. Życie małżeńskiej pary rozpada się na kawałki wraz ze śmiercią ich synka. A ich dramat pogłębia „polityka jednego dziecka” narzucona przez władzę. Nie chcą poddać się temu dyktatowi i próbują mimo wszystko go obejść.
  • niedziela 14.03.21, g. 18.30
OBRAZY BEZ AUTORA, reż. Florian Henckel von Donnersmarck Niemcy/Włochy 2018 (188 min)
W rolach głównych: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer. Nominacje do Oscara’2019 za najlepszy film zagraniczny i zdjęcia; nominacja do Złotego Globu’2019 za najlepszy film zagraniczny.Jeszcze jeden wariant losu artysty gotowego dla zaistnienia zaprzedać duszę diabłu. Diabłów jest tutaj dwóch, a nawet trzech. Pierwszy przywdział brunatny mundur w czasach nazizmu. Drugi kusił komunistyczną wizją świetlanej przyszłości w powojennych Niemczech. Trzeci zachwalał atrakcje kapitalistycznego raju. Konszachty z diabłem to zawsze niebezpieczna gra.
  • wtorek 16.03.21, g. 19.30
OJCIEC, reż. Kristina Grozewa, Petar Wałczanow Bułgaria/Grecja 2019 (87 min)
W rolach głównych: Iwan Barnew, Iwan Sawow, Tanja Szachowa. Grand Prix na MFF w Karlowych Warach’2019; Grand Prix na MFF w Tiranie’2019; nagroda za reżyserię oraz nagroda publiczności na MFF na Sachalinie’2019; Grand Prix oraz nagroda za scenariusz na Festiwalu Bułgarskich Filmów Fabularnych’2019; Grand Prix na MFF w Trieście’2020.To normalne, że Wasyl przeżywa śmierć żony. Pogrzeb nie oznacza jednak zamknięcia rozdziału. Czuje, że żona zza światów chce mu coś ważnego przekazać. Próbuje nawiązać z nią kontakt, korzystając z pomocy szarlatanów. Tyle że rozwiązanie zagadki nosi w sobie.
  • czwartek 18.03.21, g. 19.30
30 GRAMÓW, reż. Saeed Roustayi Iran 2019 (131 min)
W rolach głównych: Payman Maadi, Navid Mohammadzadeh, Parinaz Izadyar. Nagroda za reżyserię oraz za rolę męską (N. Mohammadzadeh) na MFF Tokio’2019.Iran pod rządami ajatolahów dawno wypowiedział bezwzględną wojnę dilerom narkotyków i narkomanom. Efekt jest jednak odwrotnie proporcjonalny wobec brutalnych akcji policji i drakońskich wyroków, łącznie z karami śmierci: uzależnionych od narkotyków przybywa, a na czarny rynek w Iranie trafia codziennie dziesięć ton trefnego towaru. Najbardziej kasowy irański film roku, odsłania kulisy bezpardonowej walki między policją a narkobiznesem w wojnie, której końca, ani zwycięzców nie widać.
  • niedziela 21.03.21, g. 18.30
NASZ CZAS, reż. Carlos Reygadas Meksyk/Francja/Niemcy/Dania/Szwecja 2018 (175 min)
W rolach głównych: Natalia López, Phil Burgers, Carlos Reygadas. Nagroda za reżyserię na MFF w Hawanie’2018; nagroda krytyków na MFF w São Paulo’2018.Historia małżeństwa, które decyduje się żyć w otwartym związku i stopniowo prowadzi swoją relację na skraj przepaści. Nasz czas nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem. Intymne są w nim przede wszystkim pytania o relacje i pasja, z jaką twórca dzieli się nimi z widzami. Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczu z zamiłowaniem do sztuki. Obserwując walczące zwierzęta i zmagających się ze sobą ludzi, Reygadas pokazuje, jak kultura tworzy tamę dla instynktów, jak przekuwa pożądanie, agresję i namiętność w sztukę.

data ostatniej modyfikacji: 2021-03-12 11:19:15
Komentarze
 
Polityka Prywatności