20 marca 2021 (sobota), godz. 19:00
Spektakl łączy ze sobą motywy zaczerpnięte z powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”z elementami dialogu wielokulturowego. A pretekstem do rozważań na temat aktualnych mechanizmów interakcji z obcymi jest historia Ukrainki mieszkającej w Polsce.Inscenizacja rozpatruje nie tylko stereotypy, uprzedzenia i bariery, lecz także rozmaite drogi do dialogu i zrozumienia.
Teatry studenckie to wyjątkowe działania twórcze młodych ludzi, które w wieloletniej historii ACKiM UMCS Chatka Żaka były nierzadko siłą napędową całej jednostki. Ogromie cieszy mnie stała działalność Teatru Imperialnego w naszych murach oraz już kolejna premiera spektaklu przygotowanego przez ten młody zespół–mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor ACKiM Chatka Żaka.
Jest to unikalny na skalę kraju projekt badawczo-artystyczny(performance), który łączy metody badawcze z działaniami artystycznymi. Scenariusz powstał w oparciu o wywiady z polskimi i ukraińskimi studentami na temat wzajemnych relacji, wspólnego mieszkania w Lubinie, studiowania, postaw i etno-stereotypów. Pomocne w przygotowaniu spektaklu były wywiady i inne teksty kultury –blogi, filmy, i komentarze w Internecie o sytuacji studentów ukraińskich w Polsce.
Projekt ma na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w relacjach międzykulturowych wśród studentów, poszerzenie wiedzy o kulturze ukraińskiej, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń etnicznych.
Ważną częścią spektaklu jest debata na temat przezwyciężania barier kulturowych, a także strategii budowania dialogu wielokulturowego. Równie istotnym będzie też pytanie –czym jest dom dla każdego z nas?