13-28.05.2021

Wystawa „Kwan Khao” Saitip Majewskiej

Wystawa na UMCS

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zaprasza na wystawę prac Saitip Majewskiej w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS przy ul. Zana 11.

Urodzona w 1985 roku w Nakhon Si Thammarat w Tajlandii. W 2013 roku przeprowadziła się do Polski, obecnie mieszka w Krakowie. W 2009 roku ukończyła studia z zakresu rzeźy na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Chiang Mai w Tajlandii. W 2020 roku Saitip ukończyła studia magisterskie z grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace są związane z życiem, anatomią, matkami, kobietami, człowiekiem i naturą. W jej twórczości pojawiają się kwiaty, rośliny czy zwierzęta, których Saitip Majewska używa jako symboli na drodze do symbiozy między życiem człowieka i zwierząt. Inspiracje z tych dziedzin są wykorzystywane do kreacji dzieł sztuki w różnych formach, takich jak: ceramika, rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba i instalacje.

O wystawie:

„Kwan Khao” to tajski rytuał ryżowy, którego nazwa oznacza „maskotkę ryżu”. Kwan Khao jest zwykle wykonywany przed pojawieniem się ziaren ryżu. Jest to stary tradycyjny rytuał, który rolnicy posiadający pola ryżowe wykonują za każdym razem, gdy rośliny zaczną wydawać ryż z kłosów. Wśród rolników panuje powszechne przekonanie, że odprawienie tej szczególnej ceremonii zapewni łatwą uprawę i przyniesie obfite plony. Rolnicy modlą się oraz proszę matkę ryżu Mae Phosop o dobre i zdrowe produkty. To także wyraz wdzięczności dla Mae Phosop, Bogini Ryżu, która pomogła ludziom żyć do dziś. Rytuał jest również świetnym sposobem na budowanie dobrego morale rolników i ich rodzin, zachęcając ich do ciężkiej pracy.

Wernisaż:

13 maja 2021, godz. 18:00

Galeria Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie

ul. Zana 11

data ostatniej modyfikacji: 2021-05-10 10:27:42
Komentarze
 
Polityka Prywatności