19.08-3.09.2021

Wystawa retrospektywna ś.p. Roberta Znajomskiego w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS

Wernisaż wystawy retrospektywnej ś.p. Roberta Znajomskiego odbędzie się 19 sierpnia br. o godzinie 18:00 w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS przy ulicy T. Zana 11 (Lublin). Wystawa będzie czynna do 3 września.

Robert Znajomski urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie. Ukończył kształcenie na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Pracował z dziećmi i młodzieżą realizując się twórczo jako pedagog, a także poprzez twórczość własną. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią oraz mailartem. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 500 wystawach zbiorowych oraz projektach krajowych i zagranicznych. Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem międzynarodowego ruchu International Union of Mail-Artists IUOMA oraz członkiem Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, między innymi w Zamościu, Milejowie, Lublinie, Łęcznej, Świebodzinie, Słubicach, Tomaszowie Lubelskim, Krakowie, Tyńcu, Puławach, Kluczborku, Radzyniu Podlaskim, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Białymstoku, Olsztynie, a także zbiorowych w kraju i zagranicą (Cieszyn, Hrubieszów, Iława, Jelenia Góra, Łęczna, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Zamość, Zielona Góra, Zakopane, Druskienniki (Litwa), Treviolo (Włochy), Kovel (Ukraina).

Otrzymane nagrody i wyróżnienia:

  • Wyróżnienie w 18. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2002
  • III Miejsce w 23. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2007
  • Wyróżnienie Honorowe w 24. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2008
  • II Miejsce w konkursie plastycznym pt. „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią, 2010
  • Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej, 2013
  • Wyróżnienie w 8. Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie, 2015
  • II Miejsce w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie, 2020
  • Wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2020” w kategorii „grafika”, Zielona Góra 2020
  • Wyróżnienie Specjalne w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2021” w kategorii „grafika”, Zielona Góra 2021.

O twórczości Roberta Znajomskiego mówią:

Andrzej Znamirowski - historyk sztuki z Krakowa:

"Tematyką Jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy geometryczne do abstrakcji włącznie. (W malarstwie) główny nacisk stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot".

Zdzisława Kapica – instruktor w Tomaszowskim Domu Kultury:

„Mnie podoba się jego świeżość, szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi artystycznych, w których nie dostrzegam choćby cienia zadufania i pozerstwa. Robert niczego nie narzuca, nie kreuje, nie wrzeszczy "patrzcie, jakim jestem artystą ", nie zachwyca się sobą ".

Leszek Frey-Witkowski - artysta rysownik, grafik ze Świebodzina:

"Artysta nowych doznań i asocjacji kreacji plastycznych. Od malarstwa bardzo interesującego, szczególnie szpachlą. Świeżość przestrzeni uwieczniającej stan emocjonalny. Ten rytm na trzy czwarte. Ogrom, wielkość nieba, obniżona linia horyzontu buduje klimat gdzieś z podświadomości ogrodów snów, onirycznych, budzący czystymi barwami pozytywne wibracje. Paleta barw szeroka jak w baroku, ale zobrazowany detal rzeczywistości jest bliski neogotykowi. To te wysokie sklepienia nieba. Operowanie wysmakowaną plamą barwną daje właśnie te nadmienione asocjacje do malarzy postimpresjonistycznych. Najwyższych lotów. Nowa świadomość artystyczna".

Kuratorzy wystawy:

Fryderyk Rudziński

Renata Maria Gogol

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 3 września 2021.

data ostatniej modyfikacji: 2021-08-16 10:58:14
Komentarze
 
Polityka Prywatności