18-24.09.2021

Inauguracja XVII LFN i Lubelski Piknik Naukowy

Już jutro -18 września rozpoczyna się XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jest to największe wydarzenie tego typu na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych oraz jeden z najsłynniejszych festiwali naukowych w Polsce. W 2021 roku gospodarzem LFN jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Hasło tegorocznej edycji: „Nauka bez granic. Enjoy science!” zwraca uwagę na umiędzynarodowienie dotychczasowej formuły wydarzenia oraz pokazuje, że odkrywanie fascynującego świata nauki niesie ze sobą dużo radości.

Uroczyste rozpoczęcie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w sobotę, 18 września 2021 r., o godz. 18:00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W Sali Widowiskowej wystąpi orkiestra pn. „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” pod batutą jej założyciela dr. hab. Tomasza Momota, złożona ze studentów oraz uczniów lubelskich szkół i uniwersytetów. Państwa dziennikarzy zachęcamy do robienia relacji, zaś wejście na galę dla osób z zewnątrz – ze względu na ograniczony limit miejsc – odbywa się tylko na zaproszenia. 

W dniu inauguracji XVII edycji LFN odbędzie się także premiera spektakularnego widowiska multimedialnego – po gali rozpoczynającej Festiwal, zapraszamy o godz. 21:00 na pokaz fontann pt. „Symfonia Nauki” na Placu Litewskim. Spektakl powstał przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje lubelska fontanna miejska. Scenariusz pokazu zakłada prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego każdej z publicznych uczelni Lublina. Warto odnotować, że na potrzeby widowiska kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk, kierownika Katedry Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego. Z kolei za scenariusz odpowiada lubelski twórca i reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski. Tekst utworu pochodzi z książki Isaaca Newtona pn. „Matematyczne zasady filozofii przyrody” z 1687 roku i stanowi Newtonowską definicję masy. Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście w sobotnim widowisku – o godz. 21.00 wszystkie publiczne uczelnie na swoich fanpage’ach będą realizowały transmisję na żywo z pokazu.


W niedzielę (19 września br.) w godz. 10:00-16:00 na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. Tego dnia będą realizowane projekty upowszechniające naukę, a także ciekawy i różnorodny program artystyczny. Uczestnicy Pikniku będą mogli obejrzeć występy teatralne (m.in. Teatru ITP czy Teatru Imperialnego) i taneczne (np. Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”, grupy zMYsł czy Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA), jak również wysłuchać koncertów chórów akademickich (m.in. Akademickiego Chóru Dziecięcego „Pueri Nostri”).

Podczas Pikniku podjęta zostanie próba pobicia rekordu Polski na największy SLIME (polimer). Próbę tę poprzedzi wykład dr. Łukasza Szajneckiego z Katedry Chemii Polimerów UMCS. Istotną właściwością Slime’u jest tzw. superlepkość – klei się jedynie sam ze sobą, zaś od innych przedmiotów odpada. Cechy tego polimeru są dobrym pretekstem do pokazania dzieciom, młodzieży i dorosłym, że nauka może być ciekawa i daje wiele radości. Wyzwanie jest duże – aby pobić dotychczasowy rekord, należy zrobić Slime’a o wadze co najmniej 150 kg. Koordynatorem wydarzenia będzie Uniwersytet Dziecięcy UMCS, który ma już duże doświadczenie w tym temacie i sukcesy na koncie (w 2018 roku UD pobił dwa rekordy Polski).

Tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki doczekała się także swojej maskotki. Uczestnicy Pikniku będą mogli otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję pluszaka – koziołka zawartego w herbie Lublina. Do rozdania będzie tysiąc sztuk maskotek. Koziołek ubrany jest w kitel naukowca, na którym widnieje logotyp Festiwalu. Na plecach posiada siedem wstążek z podstawowymi kolorami oraz logotypami Ministerstwa Edukacji i Nauki, lubelskich uczelni publicznych i Miasta Lublin. Układają się one w kształt peleryny, a ich układ jest uwarunkowany kolejnością, w jakiej poszczególne uczelnie organizują Lubelski Festiwal Nauki. Symbolika nawiązuje do superbohaterów i niesie ze sobą przekaz mówiący, że cała moc Festiwalu tkwi we współdziałaniu organizatorów.


opublikowano: 2021-09-17
ostatnia zmiana: 2021-09-20
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Tides from Nebula | Trasa Instant Rewards | Lublin
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
PEJA / SLUMS ATTACK XXXL TOUR | LUBLIN
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
LIMBOSKI - SOLO ACT - W KRAJU POETÓW | Kazimierz Dolny
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Lublinie!
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
HAPPY CHRISTMAS | KONCERT ŚWIĄTECZNY | PUŁAWY
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS | Lublin
Polityka Prywatności