2021-10-28 17:15

Wykład „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021”

Organizatorzy zapraszają na wykład „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021”, który wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Trębacz z Katedry Fizjologii Roślin i Biofizyki Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Lubelski naukowiec przybliży dokonania tegorocznych Noblistów w dziedzinie fizjologii i medycyny, czyli odkrycie mechanizmów recepcji bodźców termicznych i mechanicznych.

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny została przyznana wspólnie dwóm naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego: Davidowi Juliusowi i Anrdemowi Patapoutianowi za „odkrycie receptorów temperatury i dotyku”. To przełomowe spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć skomplikowane działanie sensorów zmysłów ludzkiego ciała i to, w jaki sposób mogą one inicjować sygnały w naszym układzie nerwowym. Kluczowe role pierwotnych sensorów temperatury i dotyku odgrywają kanały jonowe typu TRP i PIEZO.

Jak doszło do odkrycia tych kanałów-receptorów? Co dzisiaj wiadomo na ich temat? I jaki związek mają z nimi rośliny? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań będziemy mogli poznać podczas wykładu prof. Kazimierza Trębacza pt. „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021”, który od lat specjalizuje się w badaniach molekularnych sygnałów elektrycznych.

Wykład, przybliżający noblowskie odkrycia w dziedzinie fizjologii i medycyny, odbędzie się już w najbliższy czwartek (28 października) o godzinie 17:15 w Auli Fizyki Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie (ul. Idziego Radziszewskiego 10, budynek B, Aula Fizyki – sala 103, I piętro).

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Biofizycznego we współpracy z Instytutem Fizyki UMCS.

data ostatniej modyfikacji: 2021-10-25 14:38:51
Komentarze
 
Polityka Prywatności