24-25.01.2022

Konferencja "Polska publicystyka emigracyjna po 1945 roku. W 10. rocznicę śmierci Leopolda Ungera"

Logo UMCS 410

W dniach 24-25 stycznia br. odbędzie się konferencja naukowa pt. „Polska publicystyka emigracyjna po 1945 roku. W 10. rocznicę śmierci Leopolda Ungera” organizowana przez Pracownię Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu i Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Prelegenci z licznych ośrodków naukowych w Polsce będą dyskutować nt. dziedzictwa paryskiej „Kultury”, uwzględniając rozważania na temat paradygmatu dziennikarstwa poważnego. Podczas dwudniowych obrad odbędą się także wydarzenia towarzyszące. Sławomir M. Nowinowski i Rafał Stobiecki odbiorą specjalną Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę pt. „Mam na Pana nowy zamach... Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946-2000”. Zostaną również rozdane dyplomy Laureatom IX edycji Stypendium im. Leopolda Ungera.

Konferencję zakończy dyskusja na temat roli dziennikarstwa międzynarodowego i pracy korespondenta zagranicznego z udziałem Laureatów Stypendium im. Leopolda Ungera, którą poprowadzi Marian Turski.

Powodem do rozważań na temat polskiej publicystyki emigracyjnej po 1945 roku jest postać Leopolda Ungera, którego 10. rocznica śmierci minęła w grudniu 2021 roku. Unger pozycję uznanego dziennikarza i publicysty wypracował w paryskiej „Kulturze”, Radiu Wolna Europa, „Le Soir”, „International Herald Tribune” i „Gazecie Wyborczej”. Jednak to współpracę z Jerzym Giedroyciem cenił najbardziej. W paryskiej „Kulturze” przez 30 lat publikował teksty dotykające głównie spraw międzynarodowych. Jego związki z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej zostały docenione nadaniem mu tytułu doktora honoris causa w 2009 roku.

Konferencja ma charakter hybrydowy, stacjonarnie odbędzie się na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa przy ul. Głębokiej 45 w sali nr 214 9pierwsze piętro). Rozpoczęcie konferencji: 24 stycznia br. o godz. 10.00.  


data ostatniej modyfikacji: 2022-01-20 10:23:05
Komentarze
 
Polityka Prywatności