2022-05-06

Zgłoś spektakl do Studenckiej Wiosny Teatralnej

Studencka Wiosna Teatralna, czyli ogólnopolski festiwal teatrów studenckich powraca, a Wy możecie stać się jego częścią! Po 48 latach przerwy Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie reaktywuje jeden z najważniejszych w kraju festiwali dla młodych twórców teatralnych. Zgłoś swój spektakl, by wystąpić na legendarnej scenie Chatki Żaka i wspólnie tworzyć to wyjątkowe wydarzenie. Zgłoszenia można wysyłać do 6 maja włącznie.

- 57 lat historii Chatki Żaka to spuścizna polskiej kultury studenckiej w wielu wymiarach. Staramy się czerpać z doświadczeń naszych poprzedników budując jej dzisiejszą, aktualną odsłonę. Studencka Wiosna Teatralna była bez wątpienia kamieniem milowymi w rozwoju ruchu teatrów alternatywnych. Po 48 latach znów oddajemy naszą scenę Młodym Artystom. Ja zaś niecierpliwie czekam na ten moment, kiedy teatralny głos młodego pokolenia z całej Polski znów zabrzmi w Chatce Żaka – mówi Izabela Pastuszko, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, architektka festiwalu.

Przedsięwzięcie, które odbywało się w murach Instytucji w latach 1966 – 1974, zostaje wznowione pod hasłem „BUDOWAĆ MOSTY”, jako swoiste połączenie przeszłości z teraźniejszością. Studencka Wiosna Teatralna ma być przestrzenią do prezentacji i konfrontacji rozmaitych przejawów współczesnej twórczości teatralnej studentów.

- Studencka Wiosna Teatralna to przede wszystkim s p o t k a n i e, oparte na fundamencie spektakli konkursowych i wydarzeń towarzyszących. A wśród nich: panel dyskusyjny, wykład, rozmowy z gośćmi, trzydniowe warsztaty teatralne, warsztaty psychologiczne, konsultacje logopedyczne, instalacja wizualna, klub festiwalowy. Tak właśnie będziemy "budować mosty": więzi, relacje, współprace, przestrzenie dialogu. Reasumując - Chatka Żaka przemieni się w stolicę teatru studenckiego. Czekamy na Was! – dodaje Patryk Pawelec, kurator wydarzenia.

Festiwal odbędzie się od 18 do 21 maja w Chatce Żaka, w formule konkursowej, gdzie jury, a także publiczność uhonorują najlepsze przedstawienia przyznając nagrody finansowe. W duchu twórczej konfrontacji, zespoły (bądź pojedyncze osoby) powalczą m.in. o nagrodę Grand Prix Festiwalu. Na scenach Dużej i Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka zostaną przedstawione spektakle artystów wyłonionych na podstawie nadesłanych uprzednio zgłoszeń. Program przedstawień konkursowych stanowiących główną oś Festiwalu, wzbogaci szereg wydarzeń towarzyszących. Więcej szczegółów podamy już wkrótce.

Jak się zgłosić?
Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy najpóźniej 6 maja 2022 r. (LINK: https://tiny.pl/98xjm)
Informacje o zespołach/osobach zakwalifikowanych ogłosimy nie później niż 13 maja.
Regulamin i zaświadczenie dostępne są na stronie internetowej Chatki Żaka.

Wierzymy, że genius loci Studenckiej Wiosny Teatralnej, mimo upływu tak wielu lat, wciąż unosi się w Chatce Żaka, a tegoroczny festiwal stanie się podstawą do kreowania studenckiego środowiska teatralnego.

Facebook: www.facebook.com/ackim.umcs.chatkazaka
Strona internetowa: www.ack.lublin.pl/


data ostatniej modyfikacji: 2022-04-21 13:23:20
Komentarze
 
Polityka Prywatności