2022-04-26 17:00

„Pacjent zero” – spotkanie autorskie z dr Iloną Dąbrowską

Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS działające przy Centrum Promocji UMCS zaprasza na spotkanie autorskie z dr Iloną Dąbrowską, autorką wywiadu-rzeki „Pacjent zero”, które odbędzie się 26 kwietnia (wtorek) o godzinie 17:00 w księgarni-kawiarni Między Słowami przy ul. Rybnej 4 w Lublinie. Rozmowę poprowadzi Patryk Grzegorczyk.

Podczas wydarzenia autorka opowie o przygotowaniach do wywiadu z Justyną Polaczek, żoną pierwszego pacjenta na Lubelszczyźnie z wirusem SARS-CoV-2. Podzieli się również swoimi refleksjami na temat doświadczeń bohaterki książki, jakie wywołała pandemia. „Pacjent zero” to nie tylko opowieść o początkach pandemii i lockdownie, lecz również bardzo osobista historia pełna wątpliwości, niepokoju oraz wzruszeń.

Ceniona medioznawczyni, prof. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS tak recenzuje wydawnictwo autorki: Ilona Dąbrowska przedstawia bohaterkę książki „Pacjent zero” następująco: „wyjątkowo silna i mądra kobieta”, „matka i żona, córka i siostra”, „nauczycielka z krwi i kości”, „człowiek, przed którym los postawił niebagatelne wyzwanie”(…). Z tej dwudzielnej narracji wynika, że mimo nienawistnych komentarzy w sieci piętnujących rodzinę Polaczków, mimo rozpanoszenia się wirusa „strachu, egoizmu, nienawiści”, są ludzie zdolni do empatii, gotowi pomóc, umiejący powiedzieć „przepraszam”. W świetle często niepięknych reakcji otoczenia, wzrusza heroizm Bohaterki i Jej wiara w dobro. Dlatego dobrze się stało, że książka ukazuje się drukiem jako swoiste memento o trudnym czasie. Oby nie bezrefleksyjnie…

Wywiad został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Ilona Dąbrowska jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o mediach, zajmuje się mediami społecznościowymi, produkcją medialną, dziennikarstwem internetowym, e-komunikacją oraz jej społecznymi i kulturowymi implikacjami. Na co dzień pracuje w Katedrze Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Ekspertka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przewodnicząca Zarządu Lubelskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz członkini Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Laureatka nagród w dziedzinach artystycznych: film i sztuki wizualne.

data ostatniej modyfikacji: 2022-04-21 15:19:18
Komentarze
 
Polityka Prywatności