2022-06-23 18:30

Integracyjny turniej w siatkówkę na siedząco - CKF UMCS

23 czerwca 2022 r. (czwartek) o godzinie 18:30 na hali nr 1 w Centrum Kultury Fizycznej UMCS odbędzie się towarzyski turniej integracyjny w siatkówkę na siedząco pomiędzy pracownikami Instytutu Pedagogiki UMCS a Sekcją Sportową Osób z Niepełnosprawnościami. Pomysłodawcami turnieju są: dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS (który pełni również rolę trenera sekcji) oraz dyrektor Instytutu Pedagogiki UMCS dr hab. Stanisława Byra, prof. uczelni. Poprzez zawody organizatorzy chcą pokazać różne rodzaje niepełnosprawności oraz to, jak sport zmienia nastawienie do życia. Ważnym elementem jest również promocja ww. dyscypliny paraolimpijskiej.

Siatkówka na siedząco jest dyscypliną paraolimpijską będącą odmianą tradycyjnej gry w piłkę siatkową, która swój debiut miała na paraolimpiadzie w 1980 roku. Zasady gry są bardzo podobne do reguł piłki siatkowej. Mecz siatkówki na siedząco trwa do trzech wygranych setów. Seta wygrywa drużyna, która zdobyła 25 punktów z dwupunktową przewagą. Punkt dla drużyny przyznaje się, gdy po prawidłowym zagraniu piłka dotknie boiska przeciwnika. Zdobywa się również punkt wtedy, kiedy przeciwnik popełni błąd. Piłka może być odbijana każdą częścią ciała. Jeśli piłka jest podnoszona, pchana, czy rzucana uznaje się ją za przetrzymaną i wtedy punkt trafia do drużyny przeciwnej. Gracz podczas zagrania piłki musi być w pozycji siedzącej i mieć kontakt z boiskiem co najmniej jednym pośladkiem.

Sekcja Sportowa Osób z Niepełnosprawnościami składa się ze studentów i pracowników z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami. Zawodnikami są również podopieczni z zaprzyjaźnionych Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Roztocze". Organizowany turniej jest swoistym podsumowaniem działalności ww. sekcji sportowej w roku akademickim 2021/2022, dlatego każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom oraz medal.

Podczas wydarzenia odbędzie się wystawa zdjęć ze zgrupowania Kadry Narodowej Ukrainy w Judo osób niesłyszących, które odbywało się na obiektach CKF UMCS w dniach 10-23 kwietnia 2br. - przed ich wyjazdem na Letnie Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących (Deaflympics) do Brazylii.  

data ostatniej modyfikacji: 2022-06-21 13:18:13
Komentarze
 
Polityka Prywatności