2022-09-03 18:00

Spędź najbliższą sobotę ze Swatami

Swaty, czyli krótka i bardzo (nie)prawdopodobna historia zaślubin Dionizosa z Kupałą – pod tym wyjątkowo długim tytułem kryje się najnowszy spektakl Grupy Teatralnej BARTER, która od 2021 roku działa w Chatce Żaka. Ich najnowsze widowiskowo będzie miało premierę 3 września (sobota) o godzinie 18:00 na terenie zielonym przed Chatką Żaka. WSTĘP WOLNY!

- Barter, mimo iż zadebiutował dopiero w zeszłym roku, dał się poznać lubelskiej publiczności jako grupa, która nie boi się eksperymentować i poruszać trudnych tematów. Z ogromnym zainteresowaniem śledzę ich poczynania w Chatce Żaka, dlatego z niecierpliwością czekam na efekty prac nad ich najnowszym projektem. Serdecznie zapraszam Państwa na spektakl „Swaty”, tym razem nie do, a przed Chatkę Żaka – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Inspirację do stworzenia Swatów grupa czerpała z groteski, commedii dell'arte, tragedii antycznej, dorobku Gardzienic, czystej formy Witkacego i oczywiście z pomysłowości kultury studenckiej. W przystrojeniu chaotyczną feerią teatralnych stylizacji, akcja widowiska rozgrywa się w najkrótszą noc roku, która splata świat ludzi i bóstw. Pragnienie niemożliwego, poddanie się swoim pragnieniom doprowadza czwórkę przyjaciół do uchylenia kurtyny świata nadprzyrodzonego. Chcąc dokonać niemożliwego, wyciągają rękę w stronę niepojętych sił, sięgając po pradawny rytuał.

- Po naszym ostatnim spektaklu Wojna na bagnety, jako grupa teatralna doszliśmy do wniosku, że tym razem chcielibyśmy stworzyć, coś lekkiego, zabawnego, co stanowiło by zarówno zabawę formą jak i zabawę samą w sobie. Dlatego czerpiąc trochę z czystej formy Witkacego, zaczęliśmy pracę nad widowiskiem, które ma być pozbawione przekazu, czy jakiejś patetycznej tezy. Stąd wzięły się Swaty, jako nasz twórczy plac zabaw – dodaje Przemysław Mrowiński, reżyser widowiska.

Seans przeznaczony jest dla osób 16+. 

Organizatorami wydarzenia są: ACKiM UMCS Chatka Żaka, Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Teatrologów UMCS, Barter - grupa teatralna oraz Studio Radia GAB IN NET. 


data ostatniej modyfikacji: 2022-08-30 14:25:29
Komentarze
 
Polityka Prywatności