06 września 2022 (wtorek), godz. 13:00

„Teofil W. Kosiorkiewicz, ostatni lubelski kolorysta” – spotkanie w Dworku Kościuszków UMCS

Dworek Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS zaprasza 6 września 2022 r. o godz. 13:00 na promocję albumu: „Teofil Wiktor Kosiorkiewicz, ostatni lubelski kolorysta” i spotkanie z prof. Lechosławem Lameńskim, autorem publikacji o twórczości Kosiorkiewicza.

Teofil Wiktor Kosiorkiewicz (1905-1993) był artystą malarzem i dekoratorem urodzonym w Lublinie. Ukończył Szkołę Lubelską im. Stefana Batorego. Pierwsze lekcje malarstwa pobierał u artysty malarza Michała Hołyńskiego, absolwenta ASP w St. Petersburgu. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie (1924-1929) ze specjalnością pejzażu i malarstwa dekoracyjnego. Jego nauczycielami byli artyści malarze: Henryk Uziembło, Jan Bukowski (dekorator kaplicy w Kościele Mariackim w Krakowie), Karol Homolacs, Jan Raszka i Wiesław Zarzycki.

W swojej twórczości Teofil Kosiorkiewicz preferował tematy związane z krajobrazem, pejzażem, przyrodą, zabytkami, portretem, martwą naturą. Interesowała go zwłaszcza historia Polski, literatura, muzyka, szczególnie polska muzyka dawna, pieśni i tańce polskie, folklor, opera, teatr, scenografia. Pozostawił piękne obrazy Starego Miasta i przedmieść Lublina. Szukał piękna i prawdy w dziełach sztuki i naturze. Zainspirowany twórczością Jana Matejki namalował kolekcję dziesięciu tablic w serii „Ubiory polskie wszystkich stanów”. Wykonał wiele kopii obrazów Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Henryka Siemiradzkiego i innych. Artysta namalował ponad 200 obrazów, prezentował je od 1939 r. podczas licznych wystaw indywidulanych i zbiorowych w całej Polsce. Wiele prac Kosiorkiewicza znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ZPAP „Zachęta” w Warszawie, w Politechnice Warszawskiej, w BWA w Lublinie oraz Muzeum Narodowym w Lublinie.

O życiu u boku ojca, artysty i patrioty, opowie też córka Teofila Kosiorkiewicza, Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka - pieśniarka i kompozytorka. Usłyszymy ulubione piosenki ojca w jej wykonaniu.

Spotkanie dopełni wystawa prac artysty z prywatnych zbiorów rodzinnych.

Współorganizatorzy: Ogród Botaniczny UMCS, Wydawnictwo Norbertinum, Urząd Miasta Lublin. Album wydano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

opublikowano: 2022-09-01
Komentarze
Polityka Prywatności