2022-10-27 17:15

„Oswoić promieniotwórczość” - spotkanie w UMCS

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o możliwości wystąpienia skażenia na skutek działań wojennych, organizatorzy zapraszają na spotkanie „Oswoić promieniotwórczość”, podczas którego przybliżone będą zagadnienia związane z promieniotwórczością, będzie można się też dowiedzieć gdzie znaleźć informacje o jej poziomie. Wydarzenie odbędzie się 27 października br. (czwartek) o godz. 17.15 w Auli Instytutu Fizyki UMCS (Pl. M. Curie-Skłodowskiej 1).

Promieniotwórczość naturalna jest zjawiskiem związanym z przemianami jąder niestabilnych (tzw. izotopów promieniotwórczych) budujących skorupę ziemską oraz promieniowaniem dochodzącym do nas z kosmosu. Człowiek nauczył się wykorzystywać to zjawisko w nauce, technice i medycynie - budując różne urządzenia: reaktory, akceleratory, aparaturę do diagnostyki i terapii medycznej. Ponieważ tzw. promieniowanie jonizujące ma wpływ na tkanki biologiczne, stworzono zasady określające jak wykorzystywać izotopy promieniotwórcze w sposób bezpieczny i pozwalający uniknąć skażenia człowieka i środowiska.

W odpowiedzi na pojawiające się informacje o możliwości wystąpienia skażenia na skutek działań wojennych, postanowiliśmy przybliżyć zagadnienia związane z promieniotwórczością. Podczas spotkania eksperci z naszej uczelni odpowiedzą również na Państwa pytania i wątpliwości.

Wydarzenie ma charakter otwarty. Wstęp wolny.

data ostatniej modyfikacji: 2022-10-25 14:33:10
Komentarze
 
Polityka Prywatności