7-8.11.2022

Międzynarodowa konferencja dot. badań archeologicznych w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie

W dniach 7–8 listopada br. odbędzie się międzynarodowa XXXVII lubelska konferencja pt. „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie”. Wydarzenie organizowane przez Instytut Archeologii UMCS i Muzeum Narodowe w Lublinie stanowi szerokie forum wymiany myśli i doświadczeń archeologów oraz wielu specjalistów z innych dziedzin nauki. Uroczyste otwarcie obrad nastąpi w poniedziałek, 7 listopada o godz. 9.00 w Galerii Malarstwa Polskiego XIX–XX w. (Muzeum Narodowe w Lublinie, ul. Zamkowa 9).

Większość wystąpień prezentowanych w tegorocznej edycji konferencji będzie poświęcona podsumowaniom kilkuletnich projektów naukowych, dużych kampanii wykopaliskowych oraz badań interdyscyplinarnych, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych prac prowadzonych w latach 2021-2022. Pogranicze Polski, Białorusi i Ukrainy odgrywa istotną rolę z punktu widzenia analizy i interpretacji materiałów archeologicznych oraz procesów kulturowych zachodzących w całej Europie. Stąd też w konferencji wezmą udział również badacze spoza naszego transgranicznego regionu.

Czynny udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 190 naukowców reprezentujących kilkadziesiąt instytucji naukowych – uczelni, instytutów badawczych i muzeów – przede wszystkim z Polski, Ukrainy i Białorusi, ale też z Czech, Rumunii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wygłoszone zostaną 74 referaty, w tym 5 poświęconych różnym aspektom badań interdyscyplinarnych – w sesji plenarnej, rozpoczynającej konferencję. Zaprezentowanych zostanie także 11 posterów. Zakres chronologiczny tematyki wystąpień obejmuje przedział czasowy od paleolitu po czasy nowożytne, stąd też większość obrad odbywać będzie się w dwóch sekcjach (sekcja I – prahistoria; sekcja II – starożytność–czasy nowożytne).

Ze względu na sytuację w Ukrainie konferencja będzie miała formułę hybrydową – stacjonarne obrady będą się odbywać w Muzeum Narodowym w Lublinie, a część referatów wygłoszona zostanie online. Osoby, które nie zdołają przyjechać do Lublina – nie tylko referenci – po uprzednim zgłoszeniu (konferencja.nazamku@gmail.com), będą mogły wziąć udział w wydarzeniu na platformie ZOOM. Część obrad będzie również transmitowana online.

Poza walorami stricte naukowymi, konferencja ma również ważne aspekty społeczne – cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i regionu, także w jego szerszym, transgranicznym wymiarze. Organizatorzy przykładają bowiem dużą wagę do działań popularyzujących dziedzictwo archeologiczne i kulturowe Lubelszczyzny.

opublikowano: 2022-11-02
Komentarze
Polityka Prywatności