2022-11-28 10:30

Spotkanie z Leszkiem Balcerowiczem – wokół książki „Odkrywając wolność 2. W obronie rozumu.”

W poniedziałek (28.11.) o godz. 10:30 w Auli III na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie (Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, I piętro) odbędzie się spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem – wokół najnowszej książki wydanej przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) pn. „Odkrywając wolność 2. W obronie rozumu". Po wystąpieniu prof. Balcerowicza odbędzie się dyskusja z uczestnikami.

Leszek Balcerowicz – profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wicepremier i minister finansów w pierwszych dwóch niekomunistycznych rządach III RP oraz w latach 1997-2000. Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2001-2007. Doktor honoris causa 32 uczelni krajowych i zagranicznych. Wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami – w Polsce: m.in. Orderem Orła Białego (2005 r.), najwyższym odznaczeniem państwowym, które otrzymał za wkład w transformację ustrojową naszego kraju, oraz za granicą: m.in. nagrodami im. Miltona Friedmana, Ludwika Erharda, Friedricha von Hayeka, przyznanymi mu za promowanie wolności. Honorowy przewodniczący brukselskiego think-tanku im. Bruegla, a także założyciel i przewodniczący rady think-tanku Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Publikacja „Odkrywając wolność 2. W obronie rozumu” to zbiór artykułów liberalnych myślicieli poruszających fundamentalne kwestie indywidualnej wolności i jej wpływu na rozwój społeczeństw. Teksty poruszają szerokie spektrum tematów, m.in.: jakiego rodzaju ustroje w największym stopniu gwarantują wolność mieszkańcom? Jaki jest związek między wolnością gospodarczą i demokracją? Jak wolnorynkowy kapitalizm przyczynia się do rozwoju gospodarczego? Dlaczego mimo empirycznych dowodów na efektywność kapitalistycznego ustroju gospodarczego wciąż odżywa jego krytyka? Jak wprowadzać przemiany gospodarcze w kierunku kapitalizmu i jak kapitalizm zmienił świat? Książka jest kontynuacją zbioru tekstów o wolności pt. „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” wydanej w 2012 roku. Wyboru tekstów dokonał i wstępem opatrzył ją Leszek Balcerowicz, zaś redaktorem wydania jest Marcin Zieliński, ekonomista FOR.

Spotkanie skierowane jest przede wszystkim do studentów, a także wszystkich osób zainteresowanych tematyką gospodarczą. Po wykładzie chętni będą mogli kupić książkę wraz z autografem prof. Balcerowicza.

Współorganizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydział Ekonomiczny UMCS.

data ostatniej modyfikacji: 2022-11-25 12:52:25
Komentarze
 
Polityka Prywatności