W dniach 5-7 grudnia br. w hotelu Luxor w Lublinie (al. Warszawska 17a) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne”, organizowana przez środowisko górnicze we współpracy z badaczami z UMCS-u i górniczymi instytutami naukowymi, m.in. Instytutem Techniki Górniczej KOMAG i Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w ramach realizowanej strategii „Instytut Zielonej Przemiany”.
Obrady rozpoczynają się 5 grudnia br. o godz. 13.00.
Swój udział w konferencji zapowiedział również minister edukacji i
nauki prof. Przemysław Czarnek, który uroczyście otworzy obrady
Zainicjowane porozumienie pomiędzy UMCS-em, ITG KOMAG, IGSMiE PAN oraz
LW Bogdanka SA będzie dotyczyło m.in. współpracy w zakresie opracowania i
wdrożenia informatycznego systemu monitorowania i prognozowania wpływu
zmian hydrogeologicznych i hydrologicznych
na środowisko biotyczne i abiotyczne w górotworze przekształconym
działalnością antropogeniczną w celu podniesienia efektywności
gospodarki wodnej i wzmocnienia potencjału małej retencji.
Pierwszym wymiernym efektem zainicjowanej współpracy jest monografia „Green Scenarios: Mining Industry Responses to Environmental Challenges of the Anthropocene Epoch International Mining Forum 2021”, zawierająca zagadnienia rozwijane w ramach wspólnie realizowanych projektów badawczych, które będą promowane podczas konferencji w postaci wykładów i wystąpień.
Głównym celem konferencji „Bioróżnorodność a zrównoważona transformacja regionów przemysłowych i bezpieczeństwo energetyczne” jest promocja zrównoważonego myślenia o pozyskiwaniu surowców krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwiązań pozwalających na bezinwazyjnie dla natury zagospodarowanie terenów przemysłowych powstałych w wyniku eksploatacji surowców energetycznych. W ramach poszczególnych sesji zaprezentowane zostaną również krajowe i międzynarodowe doświadczenia branży surowcowej w zakresie standardów oraz narzędzi dla realizacji nowoczesnej koncepcji zarządzania zasobami złóż surowców strategicznych Europy w zakresie zrównoważonego udostępniania nowych zasobów oraz ich prawnej ochrony. Uczestnictwo wielu znamienitych gości zarówno z ośrodków akademickich, badawczo-naukowych, jak i świata przemysłu sprawią, że wydarzenie to będzie miało charakter interdyscyplinarny, co bezpośrednio wiąże się z tematyką konferencji.